Článek Rozhovor

ČESKÁ KULTURA POMÁHÁ UKRAJINĚ

Desítky festivalů, divadel a dalších kulturních institucí se připojují k výzvě #kulturaproukrajinu a chystají benefiční koncert na pražské Kampě. Jeho cílem je vybrat peníze na podporu Ukrajiny

Česká kulturní scéna v čele s předními kulturními institucemi, jako jsou Festival svobody, Signal Festival, Jatka 78, Rock for People, Prague Pride a další, se rozhodla vymezit vůči agresi Ruska na Ukrajině, připojit se ke společné výzvě #kulturaproukrajinu a uspořádat 3. března od 18 hodin benefiční koncert na Kampě. Jeho cílem je vyjádření solidarity ukrajinským obyvatelům a vybrání finančních prostředků na jejich podporu. Během koncertu vystoupí čeští hudební interpreti a osobnosti kulturní scény. Program bude upřesněn v budoucích dnech. 

„Celá kulturní scéna se spojuje a chce podpořit Ukrajinu. Vyzýváme všechny, kteří mají možnost, aby se k naší iniciativě #kulturaproukrajinu připojili. Je naší povinností vyjádřit solidaritu s ukrajinskými obyvateli a jasně se vymezit vůči postupu Ruské federace. Každý čin, každá koruna, každá akce i zmínka nesouhlasu je v této situaci velkou pomocí,” říká jeden z iniciátorů akce Martin Šolc, organizátor Koncertu pro budoucnost. 

K výzvě se již přidaly desítky kulturních projektů a institucí jako Festival svobody, Signal Festival, Národní divadlo, Jatka 78, Rock for People, Koncert pro budoucnost, Containall, Mladí ladí jazz, Nouvelle Prague a další přibývají každou hodinou. „Jsme zděšeni aktuálním vývojem situace. Společně tak vyzýváme další kulturní instituce, které mají možnost se k této iniciativě připojit, aby tak učinily. Stačí vyplnit online formulář,” říká Oliver McGillick, další z organizátorů. 

Cílem benefiční akce je podpora veřejné sbírky „SOS Ukrajina“ pořádaná pod záštitou Člověka v tísni. Prostředky budou použity na humanitární pomoc obětem ozbrojeného konfliktu, lidem na útěku, uprchlíkům, na ochranu ohrožených rodin a jednotlivců. Přispět může každý přes webové stránky Člověka v tísni a nebo na účet 93209320/0300. 

Koncert pro Ukrajinu se na Kampě uskuteční ve čtvrtek 3. března od 18 hodin. Na pódiu zahrají čeští hudebníci a promluví osobnosti české kultury. Program v tuto chvíli vzniká a bude zveřejněn v nejbližších dnech. 

Výzvu dosud podepsaly a Ukrajinu podporují tyto instituce:

Festival svobody

Koncert pro budoucnost

Signal Festival

Fuchs2

Jatka78

Bigg Boss

Rock for People
Ankali
Národní divadlo

Mladí ladí jazz
Praha žije hudbou
Student Fest

Containall 

I Love You Honey Bunny

Nouvelle Prague

Prague Summer Festival

SodaPop festival

Kefír festival

Kašpárek v rohlíku

A Studio Rubín

Prague Pride

Losers Cirque Company

Let it roll

Post Bellum

Kavárna Mlýnská

Opona

Další informace:

Facebooková událost: https://bit.ly/kulturaproukrajinu

Formulář pro přihlášení se k výzvě: https://forms.gle/cJeAjNwixRbfnkWc9

Rozhovor

2.3.2022 17:00

O iniciativě si budeme povídat ve středu 2. března v 17 hodin. Naším hostem bude  Martin Pošta – jeden u iniciátorů výzvy a ředitel Signal Festivalu.

reklama
reklama
reklama