Článek Rozhovor Soutěž

BRIAN ENO ROZEZNÍ GALERII RUDOLFINUM

Ticho a klid jsou hlavním tématem ambientní hudby, kterou pro Galerii Rudolfinum připravil britský umělec a producent Brian Eno. Jedinečný meditativní zvukový zážitek pod názvem NAVE, Music by Brian Eno, An Installation by Jiří Příhoda se volně line z objektu vytvořeného českým umělcem Jiřím Příhodou.  V celé galerii je vůbec poprvé vystaveno pouze jedno jediné, ale zato opravdu monumentální dílo, absolutně nemateriální zvuková instalace vsazená do jakoby chrámového objektu, připomínajícího svatyni ukrytou ve středu posvátného místa. Site – specific instalaci, jejíž titul ´nave´ v angličtině značí hlavní chrámovou loď katedrály, lze v Galerii Rudolfinum navštívit od 20. července do 24. září 2023. Vstup je volný. 

Divák na cestě za zvukem prochází nezvykle obnaženými, prázdnými sály, které mají nyní vysokou evokační atmosféru výstavní historie. Prezentace Enovy hudby v budově, která je sídlem České filharmonie, s sebou přináší další významovou vrstvu, která nás nenásilně přivádí až do současnosti a zároveň poukazuje ke kořenům hluboko v minulosti. 

„Myslím si, že NAVE je skutečně dobrý název. Líbí se mi snově přeludný vzhled použité látky a pocit ticha rozléhajícího se ve velkém prostoru instalace. Chci nabídnout hudbu, která jako by to ticho a klid zvyšovala“, uvedl Brian Eno.

Hudební publicista Pavel Klusák ve své eseji v katalogu k instalaci NAVE, Music by Brian Eno, An Installation by Jiří Příhoda  přibližuje, jakou hudbu a umělecký zážitek Eno v Galerii Rudolfinum nabízí a co stojí za pojmem generativní hudba.

„Organizace hudby jako systému, který může dál dobře existovat sám, evokuje pozitivní urbánní, společenské a politické snahy. Posloucháme tu hudbu spolupracovníka a producenta členů Velvet Underground, Davida Bowieho, U2, Coldplay, Grace Jones, Karla Hydea ze skupiny Underworld: ovšem zároveň cítíme tichý výdech hudby pro ty, kdo potřebují pauzu ve světě nasyceném popem a spektáklem. Křehký sound proudí v nepřetržitém toku připomínajícím množství dat, která spolutvoří svět a která nikdy nedokážeme plně poznat. Zvuk plující ve vzduchu bez pevného rytmu přichází paradoxně od téhož autora, který nakazil explozivními rytmy afrobeatu skupinu Talking Heads.

Prvním dojmem návštěvníků je vykročení do prázdna. Neviditelná zvuková stopa je vede do centrálního „červeného sálu“: až tam, v nitru budovy, nastává setkání s objektem uvnitř objektu, prostorem uvnitř prostoru. Stěny mohutné „lodi“ jsou potažené látkou a mají tedy zářící, přeludnou kvalitu. Čistý tvar využívá vrchního světla dopadajícího stropem do sálu. Fabion, tedy zaklenutí stěny ke stropu, má oblouk odvozený od zaklenutí sálu. Celkový dojem silně ovlivňuje „Příhodova transcendentální škvíra“: ukončení levitujícího objektu nizoučko nad podlahou na polštáři světla, které prýští ven jako nemateriální svědectví o povaze uzavřeného objektu.

Hudba Briana Ena přichází z osmnácti (skrytých) míst, odvíjí se na generativním principu. Volný vstup do galerie umožňuje návraty do prostředí, jehož zvukovou sumu není nikdo z nás schopen obsáhnout během lidského života. Do prostoru se vtiskly jak statičnost, tak neustálá proměna. Naslouchání Enově hudbě bez pevného konce připomíná, že žijeme „dlouhé teď“, „long now“, okamžik vyplývající z minulosti a zřetězený s tím, co přijde.“

Online katalog s celým textem Pavla Klusáka si lze stáhnout ve výstavě přes QR kód nebo přímo na webových stránkách www.galerierudolfinum.cz. Více informací k jeho obsahu naleznete níže.

Hudebník, producent, výtvarník a aktivista Brian Eno se poprvé mezinárodně proslavil na počátku 70. let jako zakládající člen britské skupiny Roxy Music, poté následovala řada jeho sólových alb a spoluprací. Jako producent se podílel na albech skupin Talking Heads, Devo, U2, James a Coldplay a zpěvaček Laurie Anderson nebo Jane Siberry. Dlouhý seznam jeho spoluprací zahrnuje nahrávky s Davidem Bowiem, Jonem Hassellem, Haroldem Buddem, Johnem Calem, Davidem Byrnem, Grace Jones, Karlem Hydem, Jamesem Blakem a nedávno s jeho bratrem Rogerem na albu Mixing Colours. V říjnu 2022 vyšel Brianův nejnovější počin FOREVERANDEVERNOMORE, který sklidil výborný ohlas u mezinárodní kritiky. V říjnu 2023 bude Brian Eno oceněn Zlatým lvem za celoživotní dílo na Benátském bienále Musica a v Teatro la Fenice se uskuteční živá premiéra orchestrálního provedení jeho projektu Ships.

Jiří Příhoda je český umělec žijící ve Spojených státech, jehož doposud největší přehlídku tvorby pod názvem Jiří Příhoda VOID uspořádala Galerie Rudolfinum v létě 2022. S Brianem Enem realizoval v březnu 1998 v Galerii Nová síň Praha společnou instalaci Music for Prague, která kombinovala hudbu, architekturu, světlo a atmosféru.

KATALOG

Jako průvodce instalací připravila Galerie Rudolfinum digitální katalog, který si návštěvníci mohou v české nebo anglické verzi stáhnout ve výstavě přes QR kód. Digitální publikace, která je volně ke stažení i na webové stránce galerie www.galerierudolfinum.cz, zahrnuje text kunsthistoričky Marisy Ravalli a zmíněnou esej hudebního publicisty Pavla Klusáka. Za grafickým řešením katalogu, stejně jako i celé výstavy stojí studio 20YY Designers, jmenovitě Petr Bosák a Robert Jansa.  

Vstup volný

Rozhovor

15.9.2023 14:00

Ve studiu si budeme povídat s Jiřím Příhodou, jedním z tvůrců výstavy.

Soutěž

Ve středu 6.9. můžete soutěžit o brandový balíček Galerie Rudolfinum.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama