Článek Rozhovor

BOSKOVICE POTŘICÁTÉ – I LETOS FESTIVAL NABÍDNE BOHATÝ PROGRAM

Boskovický festival charakteristický svou žánrovou pestrostí a nezaměnitelnou atmosférou nabídne návštěvníkům i letos – již potřicáté – nezapomenutelné kulturní zážitky. O ty se ve dnech 7.10. července postarají například i boskovická hudební stálice Tata Bojs, herec Jan Hájek či malíř Vladimír Kokolia.

Psal se rok 1993 a v Boskovicích hráli Tata Bojs. Kapela, která se do Boskovic pravidelně vrací už od prvního ročníku festivalu, nebude chybět ani letos! A pozvání přijali již podeváté také divocí punkeři Už jsme doma, i oni se totiž neodmyslitelně zapsali do festivalové historie. To ovšem neznamená, že se organizátoři na 30. ročníku festivalu budou jen ohlížet do minulosti. „Uplynulých 29 ročníků si samozřejmě připomeneme, ponořili jsme se do archivů a o nějaké poklady se s našimi příznivci určitě podělíme před festivalem I na něm. A pozvali jsme hned několik interpretů, kteří byli v minulosti s boskovickým programem i činností Unijazzu jako jeho tvůrce, opakovaně spojeni. Vedle nich návštěvníkům samozřejmě nabídneme nová jména a čerstvé tipy, a to hlavně na UNI scéně a Palouku Potrvá. Pevně věříme, že se nám tak i letos podaří připravit čtyři dny plné žánrově pestré nabídky. A i když se ani tentokrát nebudeme vyhýbat vážnějším tématům, doufáme, že znovu převáží pohodová letní atmosféra,“ shrnuje hudební dramaturg Antonín Kocábek

Rock, pop, jazz, blues i experiment na několika scénách

Kromě zmíněných festivalových stálic zahrají také Lenka Dusilová, která vystoupí v originálním spojení s kapelou Květy, nebo americká legenda nezávislého rocku Girls against Boys, která podobně jako Boskovice letos slaví své třicáté narozeniny speciálním turné – boskovický festival je jednou z pouhých dvou zastávek v Česku. Po pauze se vrátí alternativci DVA, instrumentální maďarský noise-rock přivezou Pozvakowski, poprvé zde zahrají folkovými Anděly ocenění Žamboši, ale také bluesoví The Turtev Brothers, elektro-art-punk-popová mezinárodní kapela Art¡g, indie-popoví něco něco, živelní Lebanon, podmanivá zpěvačka Marie Puttnerová, jemně poetický písničkář Mirek Kemel se svým bandem, osobitá zpěvačka a autorka Martina Trchová, zamyšlení poetici Post-hudba nebo mostecká dreampopová kapela Favorite Obsession.

Své výročí oslaví na festivalu i tradiční česko-německá jazzová scéna, která zámecký skleník rozezní už podvacáté. Představí tradičnější i experimentální projekty z obou zemí, např. duo vynikajících muzikantů Emila Viklického a Pavla Hrubého, kapelu studentů KJJ Michale to Castle, německé duo Land Über či experiment Agnes Ponizil Improvife. A i letos se chystá speciální festivalový česko-německý projekt, tentokrát pod vedením Ondřeje Štveráčka

Současná dokumentární tvorba, studentské snímky i významná filmová výročí

Příznivci filmu se mohou těšit na profil režiséra a scénáristy Ivana Passera, který uvede filmový historik Pavel Taussig. V rámci festivalového Fokusu se představí maďarská tvorba, dále budou ke shlédnutí i aktuální studentské práce a řada českých dokumentů, z nejnovějších např. Jan Werich: Když už člověk jednou je, Sny o toulavých kočkách nebo Tenkrát v Praze, který v Boskovicích osobně uvede režisér snímku Josef Císařovský.

Filmová nabídka si jako vždy všimne i významných výročí. U lyrického pohádkového příběhu Malá mořská víla (1976) se mohou diváci zaposlouchat do hudby skvostného skladatele Zdeňka Lišky, od jehož narození uplynulo letos v březnu přesně sto let, a pro příznivce kvalitních hororových příběhů si organizátoři nachystali československý film z dílny Juraje Herze, snímek Morgiana letos slavící padesát let od své premiéry.

Do Boskovic zavítají i loutkáři

Více než desítka divadelních souborů se pokusí zaujmout diváky všech generací divokou improvizací nebo třeba autorskou, rodinnou i firemní tragikomedií. Návštěvníci se mohou těšit na konverzační grotesku souboru Ductus Deferens nebo autorskou hru tří žen Divadla oProti, pro nejmenší návštěvníky festivalu připravují pohádku Loutky bez hranic a větší děti zajisté ocení tragikomickou loutkohru spolku Waxwing Theatre. V neděli večer uzavře festivalovou divadelní scénu zvukově sofistikovaná inscenace Serotonin, kde v hlavní roli vystoupí herec Jan Hájek.

Výtvarná scéna nabídne výlet do minulosti, otevře ale i témata současná

Ve spolupráci s Muzeem regionu Boskovicka připravují organizátoři např. výstavu děl malíře, grafika, kreslíře a pedagoga s hudební i literární minulostí Vladimíra Kokolii či prostřednictvím výběru z koláží a karikatur z celého jeho tvůrčího období představí životní příběh středoevropského intelektuála Adolfa Hoffmeistera.

Už neodmyslitelnou součástí festivalové nabídky jsou v posledních letech také exteriérové výtvarné instalace. V rámci nich představí svou aktuální tvorbu vycházející ze street artu slovenský výtvarník Erik Binder. Přímo na místě, bezprostředně před festivalem, vzniknou také práce deseti dalších výtvarníků. Chybět mezi nimi nebude například Magdaléna Roztočilová, Jakub Tytykalo nebo dvojice Néphéli Barbas & Martin Herold.

Maďarský Fokus se jako červená nit potáhne i doprovodným programem

Vybraná témata doplní během festivalu přednášky, autorská čtení i poslechové pořady. O současné maďarské literatuře bude přednášet hungarista Evžen Gál, o dezinformacích a maďarských médiích zase Jan Moláček z Deníku N. Pozvání přijali i literáti Ondřej Hübl a Kamila Hladká. Nejmenší návštěvníci se navíc mohou těšit na filmové raníčky a večerníčky i pohádkové čtení a pro všechny organizátoři chystají workshopy, komentované prohlídky židovské čtvrti a další doprovodný program. 

A jak to všechno začalo…?

V Boskovicích vznikaly občanské aktivity směřující k záchraně jedinečné urbanistické památky města – židovské čtvrti, které hrozila úplná likvidace, už od konce 80. let. První impuls k pořádání kulturního festivalu vzešel od skupiny mladých lidí ze sdružení Prostor, kteří se na pražský Unijazz obrátili se žádostí o spolupráci. Výsledkem byl vznik dnes již tradičního čtyřdenního letního festivalu, který Unijazz ve spolupráci s městem a řadou místních organizací v Boskovicích pravidelně pořádá od roku 1993. 

Akce s původním podtitulem „pro zachování a obnovu židovské čtvrti“ měla za cíl upozornit média a širokou i odbornou veřejnost na existenci tohoto architektonického unikátu a na neutěšený stav v jakém se nachází, zabránit tak jeho likvidaci a zprostředkovaně přispět i k obnově. V současné době likvidace památky dávno nehrozí a festival pro židovskou čtvrť do malebného jihomoravského městečka každoročně přivádí několik tisíc návštěvníků, kteří se rádi seznamují s jeho historií a unikátními zrestaurovanými památkami.

Boskovice, festival pro židovskou čtvrť, 7.–10. července 2022
Pořádá Unijazz – sdružení pro podporu kulturních aktivit ve spolupráci s městem Boskovice. 

Festivalové permanentky jsou k prodeji v sítích smsticket a goout, případně v Městském informačním centru Boskovice (Masarykovo nám. 3/1, Boskovice).

Více informací:
www.boskovice-festival.cz
facebook.com/boskovicefest
instagram.com/boskovice_festival/

Rozhovor

27.6.2022 17:00

O festivalu Boskovice si na Radiu 1 budeme povídat se Simonou Kumpanovou.

reklama
reklama
reklama