Článek Rozhovor

BAREVNÝ SEN

V listopadu vstoupil do kin celovečerní loutkový film „Barevný sen“ režiséra Jana Baleje. Snímek o partě pouličních umělců, kteří se dostanou do problémů na policejním ostrově, dokončený vloni, bude po covidové pauze představen divákům až nyní. Díky několika festivalovým projekcím však již stačil získat Českého lva 2021 v nově zřízené kategorii „Nejlepší animovaný film“.

Dobrodružný příběh o fiktivním atentátu je určen dětem starším 8 let i jejich rodičům. Tvůrci chtěli varovat současným příběhem a odlehčenou formou před totalitní realitou, na niž ti starší – bohužel – pozapomněli a s níž se ti mladší – naštěstí – nesetkali. „3 desítky let po sametové revoluci nastala doba připomenout, že svoboda není samozřejmost – je lehké ji ztratit, avšak obtížné získat zpět,“ říká režisér. A události posledních let ukazují, že se stále jedná o téma až nepříjemně aktuální.

Hlaní postavy namluvili Vladimír Javorský (Velitel, racek Natan), Matouš Ruml (Drin), Antonie Formanová (Tuvi), Karin Vápeníčková (Kara) a Miroslav Táborský (Major), ty další například Petr Forman, Bára Hrzánová nebo Radek Holub.

Jan Balej patří k našim nejznámějším režisérům loutkových filmů. Kromě mnoha cen na světových festivalech získal v minulosti již dvakrát ocenění Český lev, za svůj předposlední celovečerní film „Malá z rybárny“ navíc v letošním roce obdržel v Dánsku vysoce prestižní Cenu H.Ch.Andersena.

Premiéra filmu se uskutečnila 28. října 2021 v pražském kině Světozor, distribuci zajišťuje společnost APK Cinema Service. Oficiální trailer „loutkového filmu pro všechny, kdo nechtějí být loutkou“, jak zní distribuční slogan, je ke zhlédnutí zde:

Rozhovor

1.12.2021 14:00

V středu si ve studiu budeme povídat s Janem Balejem, režisérem snímku.

reklama
reklama
reklama