Článek

AVISHAI COHEN V PRAZE PŘEDSTAVÍ NOVÉ ALBUM

Izraelský kontrabasista, zpěvák a skladatel se vrátí do Česka s repertoárem chystané desky Shifting Sands. 

Avishai Cohen navštěvuje zemi svého dědečka z otcovy strany často a rád, rozhodně to však neznamená, že by publiku zevšedněl. Naopak, jak sám poznamenal v jednom rozhovoru, „lidí chodí čím dál víc“. Neuvěřitelně tvůrčí a pilný hudebník dokáže totiž pokaždé nabídnout něco jiného, vždy však lákavého, svěžího a kvalitního. Ať už střídá obsazení od komorních sestav po koncerty se symfonickým orchestrem, nebo představuje nové kompozice.

„Každý muzikant je jiný a je skvělé pracovat s různými lidmi. Rád měním spoluhráče, protože je dobře stále se trochu posouvat a objevovat další hudební světy,“ vysvětlil Avishai Cohen dynamiku svých sestav. Nelze přitom poznat, že by basistovy projekty byly sehrané „méně“ než komba kapelníků, kteří upřednostňují dlouhodobé vazby se spoluhráči. K Cohenovým darům totiž patří schopnost vybrat si muzikanty od první chvíle dokonale souznící s jeho hudbou.

Tentokrát přijede Cohen opět s triem, kde na postu pianisty setrvává brilantní ázerbájdžánský hráč Elchin Shirinov. Inspirativní spolupráce, poprvé zaznamenaná na minulém albu Arvoles (2019), ještě zdaleka nevyčerpala všechny možnosti. Ovšem na postu bicích se setkáme s relativně novou posilou, izraelskou bubenicí (a v jiných sestavách také zpěvačkou a skladatelkou) Roni Kaspi, absolventkou Berklee School Of Music. I ta už se sice v Česku objevila, předloni na střeše Lucerny a v rámci JazzFestBrno. Mohla ovšem zahrát jen pro „covidovými opatřeními“ omezené množství publika. Rozhodně nelze říci, že už bychom měli její citlivou a vynalézavou hru přečtenou.

Současné turné probíhá ve znamení alba Shifting Sands, jehož vydání chystá Avishai Cohen na květen 2022. Soudě podle nových skladeb, které už Avishai Cohen Trio hraje na koncertech, geniální melodik obklopený virtuózními hudebníky opět nezklame a nabídne vedle ověřených kompozic i neoposlouchaný, přitom vstřícný nový repertoár.

https://www.pjmusic-eshop.cz/jmw-2022/avishai-cohen-trio/

https://www.youtube.com/watch?v=oXGOFMzLA-4

02.06.2022 20:30  |  Divadlo Hybernia

AVISHAI COHEN TRIO (Izrael / Ázerbájdžán)

Avishai Cohen – kontrabas, zpěv / Elchin Shirinov – piano / Roni Kaspi – bicí

reklama
reklama
reklama