Eva Filová: Angažovaný šatník
Výstava proběhne od 28. března do 10. června 2025 v galerii Artwall na nábřeží kpt. Jaroše a Edvarda Beneše. Vernisáž se uskuteční 31. března od 18:00 v Acid Coffee, v Centru pro současné umění, Dukelských hrdinů 500/25a. Vernisáž je spojená s diskusí s umělkyní a uvedením její monografie od slovenské historičky umění Jany Geržové.
Slovenská umělkyně Eva Filová ve svém projektu nazvaném Angažovaný šatník řeší otázky týkající se registrovaného partnerství, reprodukčních práv či práva na eutanazii. Umělkyně vytvořila sérii spodního prádla a oblečení s nápisy, jehož nositelé a nositelky se hlásí k „Homofobii” nebo „Registrovanému partnerství“, „Intoleranci“, „Sterilizaci” nebo „Celibátu”. Oblečení tu (jako druhá kůže) symbolizuje bytostné osobní přesvědčení, nebo může odkazovat k politickým názorům a konceptům, které si můžeme obléct či vysvléct, přivlastnit si je, nebo se jich vzdát.
Dílo Evy Filové na jedné straně souvisí s požadavky lidskoprávních hnutí, na druhé straně kritizuje nenávistné nálady ve společnosti, a zvláště konzervativní postoje katolické církve. Vedle feministických a queer hesel („Možnost volby“, „Nebudeme mlčet“) tak šatník obsahuje i „Katechismus” či „Výhradu svědomí”, kterou někteří křesťanští lékaři zdůvodňují odmítání interrupcí, nebo naopak požadavek „Odluky církve” odkazující k ideji sekulárního státu. Polarita bílé a černé přitom zastupuje vyhrocení společenské diskuse. Zároveň však naznačuje možnost transformace: prádlo ztrácí častým používáním a praním barvu, což anticipuje možnost vzniku celé škály postojů mezi dvěma vyhraněnými póly.
Série děl vznikala mezi lety 2006-14 jako reakce na tehdejší společenskou situaci na Slovensku. I po letech však neztrácí nic ze své naléhavosti. V současné době, která je poznamenána zhoršením práv menšin, útoky na svobodnou kulturu a ohrožením demokracie na Slovensku, ale i v jiných zemích, je dílo Evy Filové připomínkou faktu, že boj za rovnost a spravedlnost neskončil. Na výstavě v galerii Artwall umělkyně s těmito otázkami konfrontuje širokou veřejnost a ptá se, nejen jaké postoje zastáváme jako jednotlivci, ale především na to, jaké postoje by měly dostávat prostor v rámci naší společnosti.
Na vernisáži proběhne také prezentace monografie Evy Filové od slovenské historičky umění Jany Geržové (Jana Geržová: Eva Filová, Kruh súčasného umenia Profil 2024). Kniha je nejen monografií umělkyně relevantní pro současné slovenské umění, ale zároveň pojednává o umění jako formě protestu. Eva Filová se jako jedna z prvních slovenských umělkyň (spolu s Annou Daučíkovou) hrdě přihlásila k feminismu již v polovině 90. let minulého století, kdy to zdaleka nebylo populární. Společenský vývoj ukazuje, že feministický aktivismus je stále stejně aktuální.
O umělkyni: Eva Filová (1968) je umělkyně, filmová teoretička a pedagožka. Zabývá se genderovými tématy. V současnosti se věnuje vědecké a pedagogické práci. Vyučuje na Katedře filmových studií na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Vydala knihy „Eros, sexus, gender v slovenském filmu“ (2013) a „Slovenský stát ve filmu. Dokumentární a hraná tvorba po roce 1945“ (2020; s Evou Vžentekovou). https://secondaryarchive.org/artists/eva-filova/
Více informací: www.artwallgallery.cz