Dvacet let existence promotérského a tvůrčího kolektivu A.M.180, aktivního kolem stejnojmenné pražské galerie, klubových koncertů a festivalu Creepy Teepee, slaví jeho členky a členové jednorázovou hudební přehlídkou jmen více či méně v minulosti spojených právě s A.M.180. Hlavní položkou na menu večírku, určeného pro diváky s myslí bez předsudků a ušima otevřenýma podivnostem, budou američtí WOLF EYES, bez přehánění legenda noise-experimentální scény. Vše se odehraje 31.října večer ve smíchovské MeetFactory.
A lepší datum, než Halloween nemohlo na vystoupení Wolf Eyes v Praze vyjít: s jejich typickou sebeironií, která zároveň rezonuje s názorem části těch, kdo jejich show už měli šanci zažít, o sobě říkají, že jsou „jednou z nejděsivějších a nejdivnějších kapel na světě“. Vznikli v roce 1996 v Detroitu původně jako sólový projekt devatenáctiletého Nate Younga, kterého od roku 2000 doprovází parťák John Olson, případně další členové proměnlivé crew. Wolf Eyes produkují punkově nekompromisní proto-elektronickou hudbu kombinovanou s živými, často podomácku vyráběnými nástroji, a jejich koncerty jsou zážitkem na pomezí jamu a performance, kdy se agresivní či dronové plochy jen výjimečně přelijí do čehosi blížícího se klasické písni. Není divu, že je opakovaně přizvali jako hosty na turné např. Sonic Youth. Svojský status na scéně potvrzují jedněmi milovaní, druhými odmítaní Wolf Eyes i tím, že během let vydali určitě přes stovku nahrávek na nejrůznějších formátech, od domácích cédéček a kazet, přes vinyly na Olsonově labelu American Tapes, až po releasy na zavedených značkách jako je Third Man nebo Sub Pop. Zatím nejaktuálnější deska “Dreams In Splattered Lines“ jim vyšla na značce Disciples, tedy sublabelu Warp Records. Wolf Eyes svou osobitou verzi DIY přístupu promítají i do vizuální prezentace: obaly jejich desek jsou výrazné artefakty (Young je původně malíř a sochař a s hudbou začal pozvolna a instinktivně) a jejich nečetné klipy mají parametry videoartu. V řadách fanoušků kapely je populární i instagramový účet Wolf Eyes a účet Johna Olsona, který pod aliasem Inzane Johnny bohatě plní vtipnými memy propojující popkulturní odkazy a horrorovou estetiku.
Wolf Eyes se během let stali z undergroundové bizarnosti zavedenou institucí, která stejně jako v klubech hraje v prestižních galeriích i multižánrových přehlídkách všude po světě. Jejich totální svobodomyslnost v přístupu k tvorbě je inspirací pro celou generaci současných muzikantů i výtvarníků.
Music | Wolf Eyes (bandcamp.com)
WOLF EYES (@wolf_eyes_official) • Fotky a videa na Instagramu
INZANE_JOHNNY (@inzane_johnny) • Fotky a videa na Instagramu
Někdejší LA rezident FREDDY RUPPERT hrál poprvé v Čechách na pozvání Creepy Teepee festivalu v roce 2010. Tehdy přijel se svým novoromantismem i industrialem ovlivněným projektem Former Ghosts a jeho one-man show byla jedním z vrcholů celé akce. Poté, co se usadil v Praze a vybral si pauzu s hudební tvorbou, vrátil se před časem na scénu. Aktuálně pod svým jménem se Freddy, fanoušek The Smiths a wrestlingu, vzdálil od písňových forem směrem k abstraktním temným zvukovým kolážím a fake horror soundtrackům, které doprovází působivé videoprojekce.
Music | Freddy Ruppert (bandcamp.com)
Na kutnohorské přehlídce hrál o pár let později i Griffin Pyn se sólovým projektem Skull Katalog (ještě dříve Sewn Leather) a jeho hudebně i fyzicky intenzivní vystoupení na pomezí hardcore a rapu patří k těm, na které pamětníci nezapomínají. Po sedmileté pauze, kdy se Griffin věnoval mj. studiu ajurvédy, seberozvoji na duchovní i fyzické rovině a kdy také přijal jméno Gaura-jīvana Dāsa, se nedávno vrátil k hudbě, tentokrát pod nickem Antimaterial Worlds. Jeho nejčerstvější nahrávkou je “Double Saturns Last Purification Exercises“, kterou vydal label Chemical X, zaštítěný i zdejšímu publiku dobře známou Eartheater.
Double Saturns Last Purification Exercises | ANTIMATERIAL WORLDS (bandcamp.com)
„Mělo to v sobě kouzlo amatérského porna a chvílemi to připomínalo začátky českého rapu,“ zhodnotil recenzent vystoupení ostravských I Love 69 Popgejů coby předskokanů Final Fantasy na strahovské Sedmičce téměř přesně před 17 lety. Večer s divokou disko performance v podání Popgejů a show školeného muzikanta Owena Palletta patří k často připomínaným akcím raných dob A.M.180, asi hlavně proto, že ukázala funkčnost nečekaných spojení, která se mohou za příznivých okolností protnout na všech rovinách. Jsme rádi, že Popgejové, kteří s Wolf Eyes sdílejí mj. radost z černohumorných vizuálních mystifikací, ve své současné dvoučlenné inkarnaci přijali naše pozvání i tentokrát.
Music | I LOVE 69 POPGEJŮ (bandcamp.com)
Je na sto procent jasné, že na Halloween bude nabídka různých akcí a parties v hlavním městě přetékat. Pokud ale tuhle noc chcete prožít opravdu nezaměnitelně a na vlastní oči a uši si užít pořádnou várku osobitých vystoupení, která se v téhle kombinaci nebudou ani náhodou opakovat, vypravte se 31.října do MeetFactory. Nebudete litovat.