Udržitelná architektura očima světových i českých architektů. CAMP zahajuje výstavu A Lot With Little
Odpovědnost architektů nikdy nebyla tak zásadní jako dnes. Projekt A Lot With Little ukazuje jedinečnou práci světových architektonických studií, která hledají řešení na klimatickou, sociální i ekonomickou krizi. Výstava vytvořená kurátorkou Noemí Blager a filmovým režisérem Tapio Snellmanem byla poprvé představena na architektonickém bienále v Benátkách a dále putovala do Chicaga, Curychu. Z Prahy bude pokračovat do Berlína.
Výstava návštěvníky seznamuje s prací architektek a architektů, kteří se zabývají udržitelným řešením v oblasti bydlení, vzdělávání, transformací budov a pomoci při živelních a jiných pohromách. Nabízí projekty se sociálním rozměrem, které mají pozitivní dopad nejen na životní prostředí, ale i místní komunitu.
„Stavebnictví způsobuje téměř 40 % globálních emisí uhlíků. Čelíme klimatické krizi, přírodním katastrofám a nepředvídatelným událostem. Máme omezené množství času, peněz i zdrojů. Proto je nezbytné hledat nové a udržitelné způsoby, jak vytvářet architekturu, která reflektuje potřeby společnosti, využívá dostupné materiály a reaguje na místní komunitu, ekonomiku i životní prostředí,“ říká kurátorka výstavy Noemí Blager
Širokoúhlá projekce zve na neobyčejnou cestu kolem světa. Návštěvníci proplouvají rozdílnými zeměpisnými, kulturními, sociálními i ekonomickými kontexty a objevují problémy, s nimiž se potýká současná architektura. Jednotlivé architektonické realizace mohou diváci sledovat prostřednictvím filmové instalace. Jsou zachyceny v běžném provozu a doprovázejí je rozhovory s jejich tvůrci.
Škála projektů je různorodá: sociální bydlení na předměstí Barcelony, venkovské školy v peruánské Amazonii, dětské rehabilitační centrum v paraguayském Asunciónu, nouzová obydlí pro bangladéšské bezzemky, ale i škola architektury v Nantes od laureátů Pritzkerovy ceny Lacaton & Vassal nebo technologický kampus na břehu jezera Turkana v Keni od Kéré Architecture.
„Zahraniční projekty jsou doplněny o české realizace, které přinášejí inovativní, šikovná a nízkonákladová řešení ve čtyřech zvolených kategoriích – bydlení, školství, transformace a nouzová architektura,“ doplňuje Štěpán Bärtl, vedoucí CAMPu.
Výstava se koná za podpory společnosti Arper a je v CAMPu k vidění do 3. března.
Projekce začíná každou celou hodinu, od úterý do neděle, od 9.00 – 21.00.
Více informací a celý program naleznete na www.praha.camp
Doprovodný program k výstavě:
ST 07/02 18.00 URBAN TALKS: Noemí Blager, Tapio Snellman a Peris+Toral Arquitectes
NE 11/02 14.00 PRO DĚTI: Výtvarná dílna k výstavě: Cihlu k cihle
ČT 15/02 19.00 PŘEDNÁŠKA: Malé zdroje, velké vize
ČT 22/02 15.00 PRO DĚTI: Objevujeme město: Rozšiřte panelák
Zahraniční projekty:
Mariam Issoufrou Kamara (Nigérie), Anne Lacaton and Jean Philippe Vassal (Francie), Mauricio Rocha (Mexiko), Marina Tabassum (Bangladéš), Jan de Vylder e Inge Vinck (Belgie), Solano Benitez (Paraguay), Francis Kéré (Německo a Burkina Faso), Marta Maccaglia (Peru), Shigeru Ban (Japonsko), Marta Peris and Jose Toral (Španělsko).
České projekty:
Bydlení: re:architekti (David Pavlišta, Vojtěch Ružbatský, Ondřej Synek), Jan Tyrpekl, Jakub Našinec, ARTIKUL architekti (Jan Gabriel)
Vzdělávání: Petr Čanda, Huť architektury Martina Rajniše a Petr Štambach (David Kubík), XTOPIX (pavel Buryška)
Transformace: KOGAA (Alexandra Georgescu), 22:22 architekti (Martin Votřel), Ateliér k světu. (Jakub Mareš, Anna Straková), edit! architects (Juraj Calan)
Nouzová architektura: Obnova 21 (Lukáš Janáč), Ústav navrhování II (Martin Čeněk), KOMA MODULAR (Karel Kolínský) a petit atelier (Jan Beneš) a Karvinská hornická nemocnice (Eva Kijonková)