Článek Soutěž

BARDZO FAJNÝ FESTIVAL

Bardzo fajný festival: svěží výběr polských filmů, které rezonují

Od 29. listopadu do 2. prosince v Biu Oko v Praze

Bardzo fajný festival polského filmu vstupuje odvážně do druhé dekády a pražským divákům servíruje pečlivě vybrané filmy, které ve filmové komunitě rezonují a mají svými tématy co říct nejen k současnému Polsku. Letos se na festivalu představí pět celovečerních a čtyři krátkometrážní filmy, součástí programu je i pásmo oblíbených polských animovaných pohádek a dílna filmové animace pro děti. A nebudou chybět ani oblíbené polské delikatesy připravené s láskou k filmu i polské kuchyni. 

„Propojující dramaturgickou linkou letošního filmového výběru je hranice – mezi starým a novým, osobním a veřejným, zdáním a realitou a mezi jedinečností každého z nás a společenskými normami, které často nejsou vstřícné k reálným potřebám. Inspirace pro výběr vznikla na základě zhlédnutí nejnovějšího filmu Agnieszky Holland, který je současně v české distribuci divákům dostupný v kinech,” říká dramaturgyně Tereza Plavecká. 

Ve středu 29. listopadu zahájí festival večer krátkých filmů Bardzo fajný kraťasy. Výběr čtyř krátkých filmů je výsledkem letošní pilotní spolupráce mezi Bardzo fajným festivalem a pravidelnými Večery krátkých filmů iShorts, které probíhají několikrát do roka právě v pražském Biu Oko, ale také dalších městech. Film Jana Bujnowského diváky zavede třeba do devadesátkového venkova, kterým obchází Ďábel a láká obyvatele do temných spárů. Film Moje holky režisérky Nataszy Parzymies je svéráznou variací na Thelmu a Louisu v důchodovém věku. Skrze soutěž o nejlepší bramborový salát ve filmu Všechno v pořádku, brambory na řádku nahlédneme do česko-polských příhraničních vztahů s výhledem na elektrárnu a hnědouhelné doly Turów v oceněném dokumentárním snímku Piotra Jasinského. Mrtvé manželství Michała Toczka diváky přenese na filmový plac, kde na filmové komparzisty čeká nejen levný catering, ale možná i láska. S úvodem a diskuzí po filmu s režisérem Piotrem Jaśinskim, studentem FAMU. 

Ve čtvrtek 30. listopadu se diváci vydají s filmem Boylesque režisérky Bogny Kowalczyk na cestu za slávou nejstarší polské drag queen, která už v sedmdesátých letech lámala na polských pódiích jeden podpatek za druhým. Vtipný, citlivý, ale zároveň přímý dokument vypráví inspirativní příběh výjimečného člověka, který se za žádných okolností nevzdává svého mladistvého životního stylu ani ideálů. Film, který dokáže spolehlivě zahodit všechny předsudky o seniorech, do českých kin uvedla distribuce Queer kino.

Pokračování večera se ponese v duchu filmově-výtvarného opusu Jagna z dílny polsko-britského režisérského tandemu DK Welchman a Hugha Welchmana. Ti se po celosvětovém úspěchu s filmem S láskou Vincent, nominovaným na Oscara (uváděli jsme v premiéře v roce 2017) pustili do zpracování veledíla polské literatury, románu Sedláci Wladyslawa S. Reymonta, který za něj získal Nobelovu cenu. Film diváky přenáší do prostředí polské vesnice přelomu 19. a 20. století, tvrdého života polských sedláků a to jedinečnou formou zpracování – technikou animované malby, na které pracovalo 100 výtvarníků celkem 200 tisíc hodin. Ústřední postava, krásná Jagna, se musí vypořádat s nelehkým osudem a tradicemi, které nepřejí jejímu štěstí. Film, který v polských kinech láme rekordy návštěvnosti, do české distribuce uvedla společnost Bohemia Motion Pictures.

Páteční večer 1. prosince bude patřit dvěma výjimečným filmům inspirovaným skutečnými příběhy žen, které čeští diváci nemají standardně možnost vidět v českých kinech. Prvním filmem je Žena na střeše režisérky Anny Jadowske, minimalistické tiché drama šedesátileté porodní asistentky, která se jen věnuje domácnosti, muži a synovi. Jen někdy se vytratí na střechu paneláku a zapálí si cigaretu, což je to jediné, co dělá pro sebe. Až do dne, kdy ji napadne něco trochu šíleného. Film s vynikajícím výkonem herečky Doroty Pomykały, která za svoji roli získala hlavní cenu na Filmovém festivalu v Gdyni.

Druhý film, Šubuk režiséra Jacka Lusinského vypráví příběh mladé matky autistického chlapce, jejíž mnohaletý boj s byrokracií a lidskou bezohledností pomohl ke značným změnám v polském vzdělávacím systému. Je to film o ženské síle, životní radosti, odlišném vnímání světa a skrytém potenciálu, který se skrývá v každém z nás. S vynikajícími výkony Małgorzaty Gorol a Wojciecha Dolatowského. S hudbou geniální klavíristky a skladatelky Hani Rani, která nedávno vystoupila během turné  v Praze.

Během sobotního dopoledne nahlédnou děti do barevného světa polského animovaného filmu a seznámí se s filmovými hrdiny – chytrým Pejskem Rexíkem, dobrodružným Modrým rytířem, nerozlučnými kamarády Bolkem a Lolkem a Malou myškou, která dokáže velké věci. Postavami se mohou inspirovat pro navazující dílnu s lektorkou Aleksandrou Griz.V animační dílně si děti budou moci vytvořit a pomocí kamery rozpohybovat papírové loutky, které vytvoří s využitím pohyblivých kloubů. Dílna se bude konat na mezzaninu kavárny kina a je vhodná pro děti od 5 let do 10 let. S menšími dětmi se mohou účastnit rodiče. Pro děti bude přichystáno malé občerstvení. Kapacita dílny je omezena na 14 dětí, doporučujeme vstupenky pořídit předem.

Na závěr programu diváci dostanou k ochutnání Chléb i sůl, festivalově veleúspěšný celovečerní debut režiséra Damiana Kocura, minimalistické artové drama z prázdninového polského sídliště, kde se dá nejlépe posedávat, popíjet pivo a provokovat místní prodejce kebabu. Režisér předkládá minimalistickou, ale stěžejní výpověď o polské společnosti a jejích zažitých předsudcích a xenofobii a metodou svojí práce s neherci dokáže navodit až dokumentární pocit z filmu. Tvorbu Damiana Kocura sleduje Bardzo fajný festval už delší dobu, v loňském roce uvedl krátký film Ještě je den. 

Všechny celovečerní a krátké filmy budou uváděny v originálním polském znění s českými i anglickými titulky, dětské animované filmy jsou jazykově bezbariérové.

Program: https://www.biooko.net/?sort=sort-by-data&cinema=2&festival=bardzo-fajny-festival

Vstupenky: https://cutt.ly/awUUcCNW 

Partneři festivalu: Bio Oko, iShorts.,Magistrát hl. m. Prahy, Praha 7 – ArtDistrict7, Firma Ziaja, Polský institut v Praze

Středa 29.11.


20.30 iShorts: Bardzo fajný polský kraťasy:

Mrtvé manželství (Martwe małżeństwo, Dead Marriage, PL, 2022, 18 min, Michał Toczek)
Všechno v pořádku, brambory na řádku (Wszystko w Porządku, Ziemniaki w Żołądku, Piotr Jasiński, PL 2022, 13 min.)
Ďábel (Diabel, The Devil, PL, 2022, 19 min, Jan Bujnowski)
Moje holky (Moje stare, PL, 2023, 24 min, Natasza Parzymies)
celkem: 77 minut

Čtvrtek 30.11.

18.00 Boylesque
(dokumentární, Bogna Kowalczyk, PL 2021, 71 min.)

20.30 Jagna (DK Welchman, Hugh Welchman, PL 2023, 114 min.)

Pátek 1.12.

18.00 Žena na střeše
(Anna Jadowska, Kobieta na dachu, PL 2022, 96 min)

20.30 Šubuk (Jacek Lusiński, Śubuk, PL, 2022, 112 min.)

Sobota 2. 12.

10.00 -10.45 Bardzo fajný dětem: To nejlepší z polského Studia animovaného filmu (Dobrodružství modrého rytíře, Dobrodružství malé myšky, Pejsek Rexík, Bolek a Lolek)

11.00 – 13.00 Dílna animovaného filmu pro děti (mezzanin)

11.30 Chléb a sůl (Damian Kocur, PL 2022, 99 min)

Soutěž

V pátek 24.11. a v pondělí 27.11. můžete soutěžit o dvě vstupenky na film a balíček kosmetiky Ziaja.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama