Norma je mezinárodní festival autorského divadla a současného umění u jehož vzniku stála městská galerie PLATO v Ostravě a Studio Hrdinů. Poslední dva ročníky se již výlučně konají v prostorách Studia Hrdinů v pražském Veletržním paláci.
Festival Norma se soustředí na autorské divadelní projekty vypovídající o trendech a tématech, které zaměstnávají evropské tvůrce napříč generacemi i divadelními žánry. Důležitým rozměrem festivalu je syntéza výtvarného umění a divadla v konkrétních divadelních inscenacích i v sekci performancí na pomezí divadla a výtvarného umění. Toto spojení je oboustranně přínosné: pro konceptuální umělce je překračování hranic výtvarného umění přirozené a divadlo pro ně bývá vzrušující výzvou, divadelníci se mohou inspirovat snahami o přesah i svobodomyslností a lehkostí, s nimiž umělci nad divadlem uvažují.
Dramaturgie 6. ročníku festivalu, který nese název Na okraji okraje, je rozdělená do dvou dnů. Nejdříve představí práci předního polského mezinárodně etablovaného choreografa Pawła Sakowicze, který je jako jediný představitel živého umění v Polsku svým dílem zastoupen ve sbírce Národní Galerie (s představením Jumpcore, které jsme na festivalu uvedli v roce 2021). Druhý den se v širším kontextu zaměřujeme na ženskou tématiku.
Úvodní Fatamorgana v choreografii Pawła Sakowicze patří na repertoár Studia Hrdinů a je druhým titulem z tanečně-pohybové dramaturgické linky této scény. V této své choreografii vytváří tajemnou krajinomalbu, autonomní snový svět, který diváka láká k tomu se do něj plně ponořit. Na Fatamorganu naváže minimalistické sólo stejného choreografa s názvem Amando.
Program druhého dne nabídne tři představení a jednu debatu. Performance shooting star současné malby a performativního umění Anny Ruth s názvem Early Larvae vzniká ve spolupráci s Denisem Baštugou na objednávku pro festival Norma. Anna chce pracovat se svou vlastní intimitou, kterou chce převážně hudebně – zvukovým přístupem sdílet s publikem.
Projekt Gosii Wdowik Dziewczyny (Dívky) z varšavské Komuny vznikal v rozmezí sedmi let. Gosia společně s pěti dalšími tanečnicemi chtěly zkoumat jaké je to být v současnosti dívkou, ztrácet toto „ochranné“ pojmenování, vnímat transformaci těla v průběhu času a jeho hodnotu v kontextu kultury a šířeji i politiky.
Transgenerační imerzivní performance-instalace na pomezí filmu, tance a divadla FIGURING AGE maďarské umělkyně Boglárky Börcsök je okouzlujícím a silně vtahujícím zážitkem. Boglárka se vtěluje do ikon maďarského tanečního divadla a kromě sugestivního zážitku tohoto převtělení v druhém plánu odkrývá i nedávnou historii Maďarska vedoucí k jeho současné nacionalistické realitě.
Po těchto představeních připravíme neformální debatu nad tématy interrupce, stárnutí a politických represí vůči ženským právům. Účastnit by se ji měli jak odborníce*i, politoložky*gové, socioložky*gové, filozky*ofové, tak i umělkyně*ci.
Pátek 24.11.
20.00 Fatamorgana – Studio Hrdinů ’60 minut
21.30 Amando – Korzo ’40 minut
Sobota 25.11.
17.00 Early Larvae – Studio Hrdinů
18.30 Dziewczyny – Studio Hrdinů ’60 minut
20.30 FIGURING AGE – Korzo ’60 minut
https://studiohrdinu.cz/cs/festival-norma/
Naším hostem bude Jan Horák, ředitel divadla
Ve středu 22.11. můžete soutěžit o jednu celofestivalovou permanentku.
Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.