Přesně za měsíc se v Nepomuku na jižním Plzeňsku uskuteční multižánrový festival Nefestík. Třídenní akce s celkem pěti scénámi, na nichž se představí přes čtyřicet vystupujících z oblasti hudby, divadla, slampoetry i autorské poezie. Festival má široké žánrové rozpětí na poli alternativní kultury. Dramaturgie festivalu se zaměřuje zejména na zajímavé objevy na nezávislé hudební scéně.
Ve dnech 17. až 19. června se v malebném poutním městečku Nepomuku přímo v areálu historické Zelenohorské pošty, kde sídlí mimo jiné i Museum veteránů, uskuteční již třináctý ročník přehlídky nezávislé hudební tvorby Nefestík. Jedná se o nejpestřejší a programově nejbohatší kulturní událost, které se v tomto městě odehrává, festival v pravdě nadregionálního významu, ale přitom příjemně komorního měřítka.
Hlavním mottem Nefestíku je objevování nových jmen a mladých talentů, dramaturgie festivalu se snaží představovat publiku zajímavé novinky na nezávislé kulturní scéně, a to nejen z českého jihozápadu. Pokud se v programu nalézá nějaký časem prověřený projekt, jde opět, až na pár stálic, o novinku alespoň v rámci festivalu samotného.
V letošním roce proběhne festival opět ve formátu, kdy se program na jednotlivých scénách nebude téměř překrývat, ale většinou bude plynule navazovat. Návštěvníci tak budou mít možnost navštívit kompletní nabídku.
Živou produkci na hlavní scéně zahájí klatovské jazz-rocková skupina MRKLM. V prostoru barokní poštovní stáje následuje Ima Teva, atmosférický projekt kombinující komorní vokál s elektronikou a syntezátory. Na hlavní scéně poté vystoupí, jako jistý kontrapunkt, plzeňské ska-folk-punkové uskupení Laik, které sice hraje již řádku let, ale na Nefestíku si odbyde svoji premiéru.Na programu je dále zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista David Pomahač, polovina dua Kieslowski. Na venkovní scéně navážou Acid Row s hutným stoner rockem, aby byli na druhé scéně vystřídání opět komornějším projektem Ida the Young – plzeňským indie folkovým objevem, kterému dominuje intimním a přímočarým projevem zpěvačky Iris Hobson-Mazur. Na hlavní stage bude nakonec následovat nejenergetičtější show večera – pražská kapela Zooblasters – bláznivý taneční mix fúzující vlivy z celého světa, od klubové scény, přes americkou deltu až po Afriku a Balkán. Tančírna Underground stage se v pátek ponese v rytmu drumnbassu a raggajungle, přičemž hlavními hvězdami večera jsou DJs Rich a Basstien z legendární BassBeast Crew. Bar stage současně nabídne pomalejší tóny dubu. Program začne dvojice pracující s živým loopingem skrývající se pod názvem DubLeafs a po nich nastoupí oblíbená stálice festivalu plzeňští Original Kumbash Sound.
Sobota přinese žánrově velice pestrý program. O propojení duše a těla se postará Sanpriya s ranní jógou za doprovodu chilloutu DJ Bombashe. Pro dětské návštěvníky bude opět připravena polední pohádka. Hlavní stage otevře ve 13 hodin Sajkedelik Šraml Band Karla Babuljaka. Ve stejnou dobu ožije hudební produkcí novinka letošního ročníku ArtXZone – volně přístupná stage v předpolí festivalu, přímo na uličním prostranství, kde nebude chybět nejedno překvapení (zábavné stroje, akční hra, graffiti art a další), občerstvení, ani pestrá pouliční hudební produkce, o kterou se postupně postarají: Long Stocking, Ed Rosenthal, Balkan Party Band či Baloňák. Ale zpět na hlavní stage! Zde se odpoledne objeví indie- popoví Fly to Mars, reggae band Sensimillium a dream popoví Iggy Mayerov. Večerními hvězdami programu budou dva osobité projekty kombinující taneční elektroniku s živými nástroji: Mutanti hledaj východisko a Bratři, kteří objevili mezi 16 nominovanými na prestižní Music Moves Europe Talent Award 2021. Na Stable stagi se můžete opět těšit na slam poetry, dále stojí za pozornost neofolkový projekt Filipa Koryty Čtvrt na smrt s nabroušenými texty. Další vystupující na této scéně Štěpán Axman kombinuje bez předsudků jazz, blues, zpěvy indiánských šamanů či africké rytmy. Z osobitého mixu je destilována prazákladní esence hudby, vibrace, která se dotýká čehosi hluboko v nás. Stable stage uzavřou Body of Pain se syrově a podmanivě znějící elektronikou. Underground stage nemůže letos nevzdat poctu číslovce 23. Prostě bude hrát techno. Dvojici Jesus a Majkl z kultovního soundsystému NSK doplní další DJové.
Neděle se pak ponese už ve velmi uvolněném duchu s produkcí pouze na hlavní scéně (kterou doplní projekce dokumentárních filmů ve stáji). Program zahájí tradičně místní Nepal Soud System s vinyl selekcí toho nejlepšího (nejen) z reggae a dubu. Nebude chybět ani Divadelní jednota Brázda a o závěr festivalu se podělí slavný písničkář Jim Čert, psychedelický kytarový čaroděj Koonda Holaa a plzeňský crazy-core projekt Pesopír.
Již zcela tradičně bude na Nefestíku nabízena pestrá veganská kuchyně, kterou ale doplní také již tradiční buřtotéka u ohniště. Milovníci kvalitních chmelových nápojů jistě ocení, že na několika výčepech potečou piva z regionálních řemeslných pivovarů. Nebude chybět káva z nedaleké pražírny ani přírodní limonády nebo zmrzlina. Součástí areálu je pak i malý kemp pro účastníky s koupacím rybníčkem či dětský koutek.
Poslední letošní novinkou, ne zcela příjemnou, je skutečnost, že z důvodu vzrůstajících finančních nákladů i omezené kapacity areálu museli pořadatelé přikročit k zavedení pevného vstupného. Předprodej je realizován za zvýhodněnou cenu přes platformu GoOut. Až do vyčerpání kapacity budou lístky v prodeji i na místě.
Nefestík se koná s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky, Plzeňského kraje a města Nepomuku.
Kompletní program Nefestíku naleznete na webu www.nefestik.cz