S nejúspěšnějšími autory uplynulého roku seznámí výstava fotografií Vojtěcha Veškrny v Galerii České spořitelny
Sedmnáctý ročník Cen Czech Grand Design zúžil nominace na trojice finalistů, kteří mají šanci získat letošní ocenění za nejlepší počin v oblasti produktového designu, módy, šperku, fotografie, grafického designu a ilustrace. Jména 24 designérů a firem vyhlásili zástupci Akademie designu České republiky v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně. Práce finalistů představí výstava v Galerii České spořitelny od 3. března do 2. dubna 2023. Slavnostní vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií i absolutního vítěze napříč obory – Grand designéra 2022 – proběhne v pražském Centru architektury a městského plánování: CAMP 21. března 2023. Záznam z předávání cen odvysílá ČT art 27. března 2023 ve večerních hodinách, následně bude volně ke shlédnutí v iVysílání.
Finalisty Cen Czech Grand Design vybrala Akademie designu ČR, složená z 59 významných osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu. Široké nominace zúžilo hlasování odborných porot v čele s prezidenty. Vyhlášení finalistů se poprvé za 17leté působení Cen Czech Grand Design odehrálo v Brně, a to u příležitosti 150. výročí od založení brněnského Uměleckoprůmyslového muzea a otevření výstavy loňských Grand designérů – dua Vrtiška & Žák. V kategorii Designér roku – Ceně Ministerstva kultury České republiky porotu nejvíce zaujala elegantní kolekce sedacího nábytku Hide and Seek, navržená duem Lexová & Smetana pro českou firmu Polstrin, tvarově i technologicky inovativní vázy Barzoj z dílny designéra Daniela Piršče a kontinentální postel Libra, kterou designér Jan Plecháč navrhl pro českého výrobce Johann Malle.
Cenu pro Módního designéra roku má šanci obdržet Zuzana Kubíčková za kolekci Couture 2022/23, s níž návrhářka oslavila deset let od založení vlastního ateliéru; Liběna Rochová, která loni vstoupila do Síně slávy českého designu a navrhla kolekci Inside 23, v níž reflektuje hledání vnitřní síly, naděje i díla brněnského malíře Petra Kvíčaly a Zoltán Tóth s oděvy LABORA23, na níž mladý designér spolupracoval s krejčovským ateliérem SALONč4 a designérkou doplňků Alex Monhart. Na titul Designéra šperku roku letos aspiruje Bold studio Markéty Kratochvílové za experimentální kolekci Archean, značka Dick Wolf se šperky fluidního tvarosloví Marina i šperkařka Anežka Juhová se sérií šperků postavené na hře kontrastů, amorfní estetice a inspiraci starodávnou rostlinou a kořením Taro.
V kategorii Grafický designér roku se bude rozhodovat mezi projektem Machine learning: Programming Patterns, v němž umělá inteligence pod taktovkou Julie Dítětové generuje vzory, navigačním systémem Čitelná Praha pro pěší a veřejnou dopravu hlavního města Prahy od studia Side2 a vizuálním stylem neziskové organizace Člověk v tísni z dílny studia Marvil. Mezi finalisty ocenění Fotograf roku se umístila mladá, v Praze působící fotografka běloruského původu Iryna Drahun, Julie Hrnčířová, která hledá ve fotografii lidský dotek a Ladislav Kyllar, jehož fotografiemi prostupuje absurdita, marnost i doslovná vizualizace kultivace luxusu. Odbornou porotu kategorie Ilustrátor roku nejvíce oslovilo obrazové ztvárnění knihy Pan Nikdo a bílá tma od Darji Čančíkové Bogdanové, ilustrace Jindřicha Janíčka pro autorské knihy Na západ severozápadní linkou a knih Lampička, Bitva o diamant a Ztracený svatý a ilustrace Jana Trakala pro knihu Nožička a Wohryzek.
Titul Výrobce roku Cen Czech Grand Design letos může obdržet mladá firma AMPLLA pro své revoluční pojetí hasicího přístroje HUSSECHUCK a SHIELD, královéhradecký výrobce čalouněného nábytku Polstrin za již zmíněnou kolekci sedacího nábytku Hide and Seek od dua Lexová & Smetana a tradiční značka ohýbaného nábytku TON s kolekcí 822 od švédského studia Claesson Koivisto Rune.
V kategorii Objev roku, jejíž cílem je upozornit na čerstvé nápady, nová designérská uskupení i mladé talenty, letos debutují designérka Alena Konečná s fototerapeutickým svítidlem Hledání světla, návrhář Tomáš Němec s módními kolekcemi FW22 Thanks God I’m an Atheist a SS23 The Lady of the Lines a designér Johan Pertl se sérií objektů Monumentality a stolky Utopia.
Jednadvacet polaroidů, trojice 3D skenů převedených do plochy a jedno video – unikátní představení 24 nejúspěšnějších designérů a firem nabídne výstava finalistů Cen Czech Grand Design 2022 v Galerii České spořitelny, jejíž autorem je loňský laureát ceny Fotograf roku 2021, Vojtěch Veškrna. „Techniku polaroidu jsem se rozhodl zvolit pro její obrazovou jedinečnost, ale také charakteristický prvek částečné nečitelnosti, jenž je pro mě symbolem romantického tajemství. Velké polaroidy, které budete mít možnost na výstavě spatřit, se přestaly vyrábět roku 2007. S těmi, co zbyly, se pracuje pomocí měchového přístroje. Tato technika z polaroidové fotografie činí velmi náročný rituál, často až magického rázu. Pro nominované firmy jsem naopak zvolil formát 3D skenování, s jehož pomocí jsem se pokusil zachytit spíše hmotu, než-li konkrétní obrazy. Neboť výrobce je takovou mravenčí kolonií, v níž nejde o jednotlivce, ale práci všech zúčastněných. Finální část výstavy je zpracována formou projekce, jejímž hlavním motivem jsou pohyby rukou nominantů. Říká se, že v dlaních máme vepsaný celý život. V sestřihu videí tak můžete sledovat střípky osudů a pokusit se poodhalit, kudy hvězdné cesty finalistů Cen Czech Grand Design 2022 povedou,“ odhalil autor výstavy. Výstava je přístupná veřejnosti zdarma, a to od 3. března do 2. dubna 2023, denně od 10 do 17 hodin.
Vítěze se dozvíme v rámci galavečera, který se uskuteční 21. března 2023 v pražském Centru architektury a městského plánování: CAMP. Záznam z předávání cen odvysílá ČT art 27. března 2023 a následně bude volně ke shlédnutí v iVysílání.
Harmonogram Cen Czech Grand Design 2022:
Ceny Czech Grand Design 2022 – Finalisté (abecedně)
DESIGNÉR ROKU
MÓDNÍ DESIGNÉR ROKU
DESIGNÉR ŠPERKU ROKU
GRAFICKÝ DESIGNÉR ROKU
FOTOGRAF ROKU
ILUSTRÁTOR ROKU
VÝROBCE ROKU
OBJEV ROKU
Přípravný výbor Cen Czech Grand Design 2022
Helena Koenigsmarková, ředitelka Uměleckoprůmyslového musea v Praze / Jiří Macek, kreativní ředitel Designbloku – pražského mezinárodní festivalu designu / Jan Press, ředitel Moravské galerie v Brně / Filip Suchomel, historik umění a japanolog / Jana Zielinski, ředitelka Designbloku – pražského mezinárodní festivalu designu
Více informací najdete tady.