Sledujte termíny, kdy ji znovu uvidíte.
Pro velký zájem jsme se rozhodli prodloužit vám ponor do světa (ne)viditelných přírodních sil. Výstavu digitálního umění s názvem INVISIBLE FORCES, kterou jsme pro vás připravili společně se Signal Festivalem, můžete po krátké technické pauze znovu navštívit v několika exkluzivních termínech.
Kdy mohu opět zažít Invisible Forces?
pátek 9/12—pondělí 12/12 2022 (11.00—19.00)
pátek 16/12—neděle 8/1 2023 (v rámci klasické otevírací doby Kunsthalle)
Sledujte, prosím, i speciální vánoční otevírací dobu.
Více o výstavě:
INVISIBLE FORCES
Mladá generace digitálních umělkyň a umělců
Výstava Invisible Forces představuje mladou generaci českých digitálních umělkyň a umělců, kteří zkoumají různé formy koexistence organických forem života. Digitální prostředí je jedním z prostředků pro vytváření komplexních iluzí a simulací, jež nás dokážou přenést do jiného prostředí, těla i času. Fascinace přírodními a fyzikálními procesy, jevy a strukturami, je společným tématem šesti vybraných umělkyň a umělců, kteří tak poskytují své vlastní pohledy na rozmanitost života na planetě, avšak v estetice a fungování, jež nutně nepodléhají zákonitostem našeho světa.
Kurátoři: Iva Polanecká (Kunsthalle Praha)
Daniel Burda, Mario Kunovský a Martin Pošta (Signal Festival)
Vystavující umělci a umělkyně: Filip Hodas, Martin Houra, Johana Kroft, Jana Stýblová, Jakub Špaček, Ondřej Zunka & Zünc Studio
„Okolní svět a příroda reprezentují prostředí (environment), s nímž se běžně setkáváme. Jsme jeho součástí, společně tvoříme systém propojených blízkostí, které v průběhu času postupně vnímáme a integrujeme do našeho vědomí. I přes možnost nahlédnout do těch nejjemnějších detailů nejsme schopni život na Zemi pojmout v celistvém měřítku; jednotlivé prožitky dokážeme zachytit pouze fragmentárně. Zažité hranice jsou překračovány, z oblasti poznaného a představitelného se posouváme do doposud zcela nepoznaných sfér. Stejně tak dochází k nalézání analogických přístupů v nových formách a v jinak nastavených vztazích.
Se zrychlující se degradací životního prostředí současně přichází nový intelektuální, etický a regulační tlak, který vyžaduje uznání křehkosti přírody a převzetí odpovědnosti za její zachování pro budoucí generace. Napodobování a využívání fascinujících procesů pozorovaných v živém světě, tedy přistupování ke světu pomocí biologie (biodesignu), předznamenává, jaký druh konsilience napříč obory nám může přiblížit nové možnosti řešení naléhavých situací. V konečném důsledku nám pozorování funkčních principů přírody pomáhá lépe porozumět roli a konceptu identity, kterou jakožto lidé v ekosystému zastáváme.“
– IVA POLANECKÁ, KURÁTORKA VÝSTAVY