Nové výstavy v galeriích na Pragovce zkoumají médium textilu i lidské touhy. Zahájí je umělecká slavnost Zažít Pragovku jinak.
17. září zahájí galerie na Pragovce poslední výstavní dějství celoročního cyklu nazvané Lidé jsou křehké bytosti, ale měkké cíle / Urge. Svou tvorbu představí celkem 37 českých a zahraničních umělců na 1100 m2. Dějství je rozděleno do dvou výstavních projektů. Lidé jsou křehké bytosti, ale měkké cíle v Pragovka Gallery pod kurátorským vedením Lucie Nováčkové, Terezy Novákové, Petry Jandy a Martiny Fridrichové mapuje aktuální tendence týkající se textilních principů a technik a zasazuje je do kontextu současného umění. The White Room návštěvníkům otevře projekt Urge, který tvoří tři samostatné výstavy. Jejich kurátorkou je Jagna Domżalska a společným tématem zkoumání instinktů, hluboce zvnitřněných potřeb a tuh. Zahájení obou výstav proběhne v rámci sousedské slavnosti plné umění Zažít Pragovku jinak 17. září. Výstavy budou otevřeny do 17. prosince 2022.
Na celodenním uměleckém festivalu Zažít Pragovku jinak, který je součástí celopražské akce Zažít město jinak, si budou malí i velcí návštěvníci moci vyzkoušet už od 10 hodin na workshopech textilní a výtvarné techniky a vyměnit rostliny i vintage oblečení na sousedském swapu. Nebudou chybět umělecké performance a od 18 hodin zahájení výstav Lidé jsou křehké bytosti, ale měkké cíle a Urge. Celou slavnost zakončí sólový hudební projekt Emy Brabcové, hlasu a spoluzakladatelky skupiny Khoiba, a hudební performance Daniela Vlčka a Toma Kotika.
Na výstavě v Pragovka Gallery Lidé jsou křehké bytosti, ale měkké cíle svůj přístup k textilu jako uměleckému médiu odprezentují Veronika Šrek Bromová, Petra Čížková, Viktor Fuček, Julia Gryboś a Barbora Zentková, Eliška Hanuš a Haštal Hapka, Vendula Chalánková, Petra Janda, Pille-Riin Jaik a Nazira Karimi, ka3ka3, Maud Kotasová, Tom Kotik a Daniel Vlček, Judita Levitnerová, Petr Lysáček, Kristýna Manchart, Martina Nosková, Lucie Nováčková, Martin Pondělíček, Pavel Příkaský, Eva Rotreklová, Tomáš Samek, Beáta Spáčilová, Dominik Styk, Jakub Tajovský a Ondřej Trnka. Název je inspirován výšivkou umělkyně Maud Kotasové.
„Měkkost a křehkost je možné chápat jako synonyma k textilním technikám. Důležitým východiskem výstavy je téma napojení, které chápeme jako nejdůležitější z metafor obsažených v práci s textilem. Neméně důležitý je archetypální přístup k práci s textilem v rámci sdíleného rituálu reprezentující lidskou touhu po přináležitosti, které je právě dnes potřeba věnovat zvláštní pozornost,“ vysvětluje hlavní kurátorka Lucie Nováčková a dále pokračuje: „Přirozenou součástí tvorby v rámci média textilu je také jistá repetitivnost, spojená s drobnými, stále se opakujícími úkony, která i v naší kultuře vede k jisté transformaci, napojení se. Neméně důležitou je pro autory, kteří se médiu textilu věnují, také otázka, nakolik jsou technologie určující pro koncepci a výslednou podobu uměleckého díla. Zajímala nás speciálně tvorba těch autorů, kteří s textilními materiály pracují v rámci tradičně chápaných technik radikálním či inovativním způsobem. Část prací vznikla přímo pro prostor Pragovka Gallery a obsahují tak v sobě jistý site-specific aspekt.“
V galerii The White Room kurátorka Jagna Domżalska spojila do projektu Urge tři samostatné výstavy. Výstava Agnieszky Grodzińské nazvaná Headquarters. The Act of Factocracy and Co-Desires analyzuje, jak se člověk vyrovnává s tím, že je umístěn v prostorách, kde jsou lidé seskupeni a kde se od nich očekává, že budou fungovat v určitém systému, jako jsou úřady, školy, nemocnice.
Lovers of Leftovers je skupinová výstava o neustálé potřebě hledat krásu. Vasil Artamonov, Piotr Bosacki, Jan Domicz, Julie Chovin, Alex a John Gailla, Agnieszka Grodzińska a Miłosz Rygiel-Sańko vytvářejí sofistikované objekty z opuštěných materiálů s určitou posedlostí nebo nutkáním, přesto se zdá, že ve způsobu, jakým s nimi zacházejí, je něha.
Babycraver uměleckého dua „Dublet“ (Przemysław Piniak a Agnieszka Grodzińska) je multidisciplinární projekt, který spekuluje o narození dítěte neobvyklým potenciálním rodičům – dvěma přátelům, kteří netvoří pár: gayovi a heterosexuální ženě. Výstava se dotýká otázek jako je zpochybňování instinktů, nedostatek bezpečí či ochrany v konzervativním Polsku a také stereotypu, kdy je matka vnímaná jako měkká a milující, zatímco rolí otce je být ve výchově tvrdý a náročný.
Program Zažít Pragovku jinak:
10:00 – 16:00 výtvarný workshop pro děti Textil protkaný kresbou a malbou
10:00 – 16:00 textilní workshop pro děti i dospělé Wnoozow
10:00 – 18:00 vintage swap oblečení, rostlinný swap a herní zóna pro děti
14:00 – 17:00 drink table Namíchej si sám
14:00 – 17:00 workshop sítotisku pro děti i dospělé
18:00 zahájení výstavy Lidé jsou křehké bytosti, ale měkké cíle / komentovaná prohlídka / Pragovka Gallery
18.30 zahájení výstavy Urge / komentovaná prohlídka / The White Room
19:30 Sólový hudební projekt Emy Brabcové ze skupiny Khoiba
20:30 Hudební performance Dana Vlčka a Toma Kotika
V průběhu večera proběhne také umělecká performance Martiny Noskové.
Více informací najdete ve FB události a na x.pragovka.com.
O novém výstavním projektu si budeme povídat v pátek 16.9. v 17 hodin, naším hostem bude Jagna Domżalska kurátorka projektu Urge.