Nominace čtrnáctého ročníku cen Vinyla: silné příběhy, legendy i experimenty
Na desku roku ve Vinyle aspirují Anki, Irena a Vojtěch Havlovi, GbClifford a Mat213
Celkem čtyři nahrávky v kategorii Deska roku vzhledem ke shodnému počtu hlasů nominovala porota hudebních cen Vinyla. Příležitost získat ocenění za svá loňská alba mají rapper Anki, anonymní hudebnice GbClifford, elektronický hitmaker Mat213 a dvojice Irena a Vojtěch Havlovi. V kategorii Objev roku byla nominována kapela Ida the Young, dvojice mezi patry klid a hned dvakrát písničkářka Barbora Hora – za sólovou tvorbu i s kapelou whyohwhy. V kategorii Počin roku porota nominovala charitativní kompilaci Transmission for Palestine, projekt Sanatorium Sonorum zahrnující rezidenční program pro umělce i festival soudobé hudby, sdružený prostor Synth Library Prague a multifunkční kulturní prostor ARCHA+, kde se shodou okolností 7. března uskuteční také slavnostní večer spojený s předáváním všech ocenění Vinyly. Plnohodnotné koncerty zahrají Anki, Dukla, Mat213, mezi patry klid nebo whyohwhy.
NOMINACE 2024
DESKA ROKU
Anki – I want to feel safe
GbClifford – my heart is bigger than the grief inside of it
Mat213 – Nesu oheň
Irena a Vojtěch Havlovi – Four Hands
OBJEV ROKU
Barbora Hora
Ida the Young
mezi patry klid
whyohwhy
POČIN ROKU
Transmission for Palestine
Sanatorium Sonorum
Synth Library
ARCHA+
Před dvěma lety pražský rapper Anki v nominacích Vinyly názvem své desky vzkazoval, že už nechce žádné drama. V titulu svého zatím posledního alba pro změnu říká: I want to feel safe. Nahrávka nominovaná opět v kategorii Deska roku dokončuje trilogii desek, v nichž mluvil o svém vyrůstání v Sudetech, tentokrát se ale dostává nejvíc na dřeň. Anki na ní mluví o drogové závislosti nebo násilí v rodině, ale nakonec nachází naději ve spokojené současnosti. Anonymní hudebnice GbClifford spojená s pražským labelem Pocahontas na svém druhém sólovém albu zpívá o tom, že je unavená z lovesongů a snaží se v psaní o vztazích vykročit mimo klišé milostného pobláznění. Její nahrávka my heart is bigger than the grief inside of it je působivou zvukovou koláží, která míchá éterický dream pop s elementy hlukové hudby a samplovými experimenty. Hudebník Matěj Čech aka Mat213 se v roce 2022 stal objevem Vinyly. Na desce Nesu oheň tento mluvčí své generace a internetový troll v jednom potvrdil, že domácí alternativní pop v něm našel nového lídra. Mezi legendy patří manželská dvojice Irena a Vojtěch Havlovi. Na desce Four Hands, jež je unikátní kolekcí klavírních melodií inspirovaných minimalismem, se jejich výjimečná kariéra bohužel uzavřela, půl roku po jejím vydání Vojtěch Havel zemřel.
„Výběr nominovaných alb je letos mimořádně pestrý. Rapper Anki na novince skladatelsky dozrál a za poslední dva roky také znamenitě zapracoval na své pódiové show. Výrazný hlas obracející se ve tvorbě introspektivně do sebe představuje anonymní hudebnice GbClifford (tedy ‚Goodbye Clifford‘), suverénním milovaným i nenáviděným extrovertem je naopak Mat213. A do hledáčku se po zásluze dostalo i krásné album Ireny a Vojtěcha Havlových, kteří už léta výrazně přesahují hranice naší země,“ říká jeden z koordinátorů Vinyly Pavel Uretšlégr.
V kategorii Objev roku hned dvakrát zabodovala brněnská písničkářka Barbora Hora, jež ve svých sólových písních proměňuje každodennost na magii a jejíž texty vychází z přiznaně feministické optiky. Ve slowcoreové kapele whyohwhy pak hudebnice se svými spoluhráči posluchače provádí abstraktní potemnělou krajinou plnou neotřelé poetiky, nápaditých kompozic a promyšlených aranží. Hudbě plzeňské kapely Ida the Young kolem v Londýně narozené zpěvačky Iris Hobson-Mazur dominuje zase barevná nadžánrová instrumentace a intimní, přímočaré vokály s podmanivými texty. Dvojice mezi patry klid se od kytar postupně přesunula k elektronice a rapovým experimentům. Se skladbou Lojza Kotřábek, kterou hudebníci užili na svém aktuálním eponymním albu, před dvěma lety vyhráli výzvu Bastl Electronic Track.
Charitativní kompilace Transmission for Palestine nominovaná v kategorii Počin roku je reakcí českých hudebníků z nezávislé scény na nelidské násilí páchané na civilistech v Gaze. Dala ji dohromady komunita kolem labelu Amphibian Rec. a výtěžek z jejího prodeje putuje na organizace Palestine Children’s Relief Fund a Middle East Children’s Alliance. Projekt Sanatorium Sonorum zahrnuje rezidenční program pro umělce i festival prezentující soudobou hudbu a zvuková umění. Vše podstatné se točí kolem objektu myslivny v obci Pěčice na Mladoboleslavsku, kde v roce 2023 otevřela pražská divadelní scéna Studio Hrdinů rezidenční centrum. Synth Library Prague je prostor pro sdílení, tvorbu, experimenty, diskuze, učení a odnaučování nejen v oblasti zvuku a elektronické hudby. Zakládající kolektiv byl v minulosti součástí virtuálního kolektivu _ZVUK_, který získal Vinylu v této kategorii v roce 2018. Multifunkční kulturní prostor ARCHA+ působí od roku 2024 v místě původního Divadla Archa v Praze. Dědictví kultovního místa pro domácí nezávislou scénu se teď programově posouvá vstříc mladšímu publiku a hostí koncertní série, debaty, představení současného tance, ale třeba také workshopy hudební produkce a marketingu.
Stále otevřené až do 17. ledna jsou dvě tradiční výzvy hudebních cen Vinyla. Už popáté se o Cenu Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku mohou ucházet hudební publicisté*ky. Společně s Bastl Instruments pak Vinyla počtvrté vyhlásila také open call Bastl Electronic Track zaměřený na podporu talentů elektronické hudební scény. Své tracky mohou posílat tvůrci bez ohledu na věk, publicistická výzva je určena pro autory*ky do 27 let. Oba open cally doplňují hlavní kategorie a laureáti budou vyhlášeni během slavnostního večera 7. března v pražském klubu ARCHA+. „Půjde o večer s reprezentativním výběrem aktuální české hudby. Program jsme díky dvěma sálům v prostoru ARCHA+ mohli rozšířit. Plnohodnotné koncerty zahrají nominovaní Anki, Mat213, mezi patry klid a whyohwhy a navíc jsme zařadili také Duklu, která figurovala v širších nominacích na cenu Vinyla. Výčet výstupujících zdaleka není uzavřen a další jména ještě oznámíme,“ uzavírá za organizátory druhý z koordinátorů cen Tomáš Grombíř.
Profily nominovaných
DESKA ROKU
Anki – I want to feel safe
Minule v nominacích Vinyly vzkazoval, že už nechce žádné drama, v titulu své zatím poslední desky pražský rapper Anki pro změnu říká: I want to feel safe. Nahrávka dokončuje trilogii desek, v nichž mluvil o svém vyrůstání v Sudetech, tentokrát se ale dostává nejvíc na dřeň a paradoxně do nejvíc tanečních beatů. V skladbách Anki mluví o drogové závislosti nebo násilí v rodině, ale deska nakonec nachází naději v spokojené současnosti. Na desce s ním spolupracovali producenti harshmellow, badfocus či Silverboi a v rolích hostů se objevuje zpěvačka Malvina a rappeři Edúv syn a Domo.
GbClifford – my heart is bigger than the grief inside of it
Anonymní hudebnice spojená s pražským labelem Pocahontas na svém druhém studiovém albu zpívá o tom, že je unavená z lovesongů a snaží se v psaní o vztazích vykročit mimo klišé milostného pobláznění. Deska je ale i o tom, že někdy je lepší zakřičet, než držet pocity v sobě. Nahrávka my heart is bigger than the grief inside of it nabízí také působivou zvukovou koláž, která míchá éterický dream pop s elementy hlukové hudby a samplovými experimenty. Výsledkem je deska, která je stejným způsobem znepokojující jako hřejivá.
Mat213 – Nesu oheň
Mluvčí generace a nebo internetový troll? A proč ne obojí!? Hudebník Matěj Čech aka Mat213 v roce 2022 převzal Vinylu v kategorii Objev a s novou deskou Nesu oheň potvrzuje, že domácí alternativní pop v něm našel nového lídra. Na novince divoce surfuje mezi latino rytmy, eurodancem a nu-metalem a v té samé písni stihne zároveň opěvovat středního záložníka FK Slavie Praha i mluvit o deziluzi mladých, kteří dostudovali školu a nemůžou najít odpovídající práci. Na desce plné současného popu a hlavně swagu hostují Annabelle, Arleta, Lajfr a Noid Bárta.
Irena a Vojtěch Havlovi – Four Hands
Svým společným hraním si od poloviny osmdesátých let Irena a Vojtěch Havlovi vytvořili něco, co by se dalo nazvat vlastním hudebním jazykem. Natočili řadu výjimečných alb, s nimiž sklízeli úspěch i v zahraničí – mezi jejich fanoušky se hlásí Bryce Dresner z The National nebo Sufjan Stevens. Na nové studiové album Havlových jsme nicméně čekali dlouhých čtrnáct let a kolekce klavírních melodií inspirovaná minimalismem má pro dvojici typický snový, meditativní charakter. Na desce Four Hands se nicméně výjimečná kariéra pražského dua uzavřela, půl roku po jejím vydání Vojtěch Havel zemřel.
OBJEV ROKU
Barbora Hora
Brněnská písničkářka Barbora Hora ve svých písních proměňuje každodennost na magii. Minimalistické, ale do detailu vybroušené kytarové linky doplňuje vokálem protkaným emocemi, zatímco texty vychází z přiznaně feministické optiky, s níž nahlíží na vztahy. Svoji kariéru odstartovala kdysi v písničkářské soutěži na festivalu Beseda u Bigbítu, roky působí v slowcoreové kapele whyohwhy a sólově debutovala v roce 2022 EPčkem The place I’m missing. Zatím posledním počinem je čtyřskladbová kolekce Forgotten garden, wild growth z roku 2024.
Ida the Young
Skupina Ida the Young vznikla, když se v Londýně narozená zpěvačka Iris Hobson-Mazur přestěhovala do Plzně a potkala zde kytaristu Marka Kolihu. V roce 2021 začali hrát jako duo, pak se k nim přidal bubeník Filip Simon. Debutovali na EPčku Strange Shaped Flowers z roku 2023, kde kombinovali vlivy folku a Americany. O rok později vydali druhé EP Silver Thing, na kterém se vydávají vstříc elektronice. Hudbě Ida The Young dominuje barevná nadžánrová instrumentace a intimní, přímočaré vokály s podmanivými texty.
mezi patry klid
O své hudbě říkají, že je společným deníkem lidí, kteří v hudbě hledají únik z každodenních kruhů života. Královehradecká dvojice mezi patry klid je příklad současného alternativního přístupu k rapu. Matouš Pospíšil a Šimon Pacek se potkali v math-rockové kapele On the Roof, postupně se ale od kytar přesunuli k elektronice a rapovým experimentům. S trackem Lojza Kotřábek vyhráli výzvu Bastl Electronic Track za rok 2022, skladba je k nalezení i na jejich eponymním debutovém albu, které vydali v dubnu 2024.
whyohwhy
Barbora Hora ještě jednou, tentokrát se svojí kapelou. Whyohwhy kromě ní tvoří ještě Dag Markl, Daniel Vladík, Pavel Boika a Soňa Amran. Společně provází posluchače abstraktní potemnělou krajinou plnou neotřelé poetiky, nápaditých kompozic a promyšlených aranží. V textech narazíte na přírodní motivy, pětice ale také objevuje skryté hlubiny každodenního života a mezilidských interakcí. Na jaře 2024 debutovali albem bruises, které vyšlo na Day After Records. Se svojí osobitou verzí slowcore pak objeli domácí festivaly alternativní hudby.
POČIN ROKU
Transmission for Palestine
Charitativní kompilace Transmission for Palestine je reakcí českých hudebníků z nezávislé scény na nelidské násilí páchané na civilistech v Gaze. Dala ji dohromady komunita kolem labelu Amphibian Rec. a jsou zde ke slyšení třeba C4AT, Trauma, Alfred Czital nebo Eva Porating, prostor ale dostali i hudebníci z Egypta. Výtěžek z kompilace putuje na organizace Palestine Children’s Relief Fund a Middle East Children’s Alliance. Hudebníci se touto aktivitou také distancují od vyhraněně proizraelského postoje české zahraniční politiky.
Sanatorium Sonorum
Projekt Sanatorium Sonorum obsahuje rezidenční program pro umělce i festival prezentující soudobou hudbu a zvuková umění. Vše podstatné se točí kolem objektu myslivny v obci Pěčice na Mladoboleslavsku, kde v roce 2023 otevřela pražská divadelní scéna Studio Hrdinů rezidenční centrum. Díla, která vznikla v domě, kde chvíli bydlel i Bedřich Smetana, byla poprvé prezentována na stejnojmenném festivalu. Ten v Pečicích poprvé proběhl 24. srpna 2024. Vystoupili zde třeba řecká skladatelka Anna Papaioannou, brazilský skladatel Manuel Lima nebo běloruská hudebnice Polina Khatsenka.
Synth Library
Synth Library Prague je prostor pro sdílení, tvorbu, experimenty, diskuze, učení a odnaučování nejen v oblasti zvuku a elektronické hudby. Projekt vede Mary C, kurátorka, publicistka, DJka a zvuková umělkyně. Nuselské hnízdo nabízí workshopy pro mladé zvukové tvůrce*kyně, kurzy, debaty, komunitní poslechová setkání či přednáškové série. Zájemcům je k dispozici ale i sbírka elektronických nástrojů či knihovna. Zakládající kolektiv Synth Library byl v minulosti součástí virtuálního kolektivu _ZVUK_, který získal Vinylu v kategorii Počin roku 2018.
ARCHA+
Multifunkční kulturní prostor ARCHA+ působí od roku 2024 v prostorách původního Divadla Archa v pražské ulici Na Poříčí. Dědictví kultovního místa pro domácí nezávislou scénu se teď programově posouvá vstříc mladšímu publiku a hostí koncertní série, debaty, představení současného tance, ale třeba také workshopy hudební produkce a marketingu v rámci řady ARCHA+U. V roce 2024 prostor hostil program festivalů 4+4 dny v pohybu, Struny podzimu, Lunchmeat nebo koncerty ze série glitter hit.
O Vinyle
Cenu inicioval a produkčně zajišťuje spolek Vinyla, zastoupený Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. V posledním ročníku 2023 kritici za Desku roku kritici zvolili album Výklopný světlomety, na němž Toyota Vangelis osobitě zasazuje hyperpop do kontextu české alternativní hudby. Objevem roku byla producentka a vokalistka Klara Wodehn a Počinem roku iniciativa Nadšením nájem nezaplatíš. Cenu Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku si odnesli hned dva autoři, Julie Pátá a Timon Láska. V rámci potřetí vyhlášené výzvy Bastl Electronic Track pro začínající producenty*ky porota vybrala skladbu Drill od Fæ Bestia.
Partneři
Hlavním partnerem hudebních cen Vinyla je společnost Bastl Instruments. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury, Magistrátu hl. města Prahy a Jihomoravského kraje. Hlavními mediálními partnery Vinyly jsou Česká televize, Deník N, Alarm, Radio Wave, Radio 1, Full Moon a Frontman.cz.
Bližší informace o hudebních cenách Vinyla včetně podrobného způsobu hlasování apod. naleznete na www.vinyla.cz.