Ozeleňování měst, přednáška hlavního městského krajinářského architekta města Amsterdam Tona Mullera.
Poslední letošní přednáška spolku Kruh z cyklu Kra/jiná, představí ve čtvrtek 5. prosince od 19:30 městského krajinářského architekta z Amsterdamu Tona Mullera a tuzemského krajinářského architekta Štěpána Špoulu. Netradiční večer o architektuře se bude věnovat udržitelnému přístupu ozeleňování měst nejrůznějšími způsoby na místech, kde bychom to běžně nečekali.
Ton Muller je vedoucím krajinářským architektem města Amsterdam. Má více jak 25 let praxe v oboru a věnuje se i vzdělávání. Jeho tvorba navazuje na nizozemskou tradici květinového designu a veřejné výsadby, kterou rozšiřuje o inovativními přístupy a experimenty. Navrhuje biotopy, konkrétní městskou výsadbu, věnuje se strategickému plánování, a to vždy s cílem vytvořit obyvatelné, zelené městské prostředí. V hustě zastavěných městech, plných hluku, vystavených klimatickým extrémům a zatížených řadou regulací reagují jeho projekty na stále náročnější podmínky. Takové prostředí vyžaduje odlišné strategie, ať už jde o výběr rostlin, volbu půdy či plánování údržby. Na začátku každého projektu si Ton klade zásadní otázku: “jak můžeme dosáhnout rozsáhlého ozelenění měst způsobem, který je klimaticky odolný, dlouhodobě udržitelný, proveditelný a podporuje biodiverzitu?” Právě rostliny a příroda jsou pro něj klíčem k úspěchu. Ve své práci propojuje urbanisty, ekology a architekty, vytváří městské krajiny orientované na přírodu a věnuje se tématům jako je biodiverzita, městské klima, hospodaření s vodou, zdraví a budování komunit. Ton Muller považuje za klíčové nejen samotné návrhy a realizace, ale i následnou údržbu, která by měla být co nejméně náročná pro správu města.
“Ton na přednášce s názvem Ozeleňování měst představí aktuální projekty v Amsterdamu, jako jsou dešťové zahrady, městské parky, plány zelené infrastruktury, obytné projekty a přestavby ulic. Tyto realizace ukazují, jak zásadní roli mají rostliny pro města budoucnosti, reflektují jejich přirozené prostředí a podstatu dřevin i stromů.” doplňuje k přednášce dramaturgyně cyklu přednášek Marcela Steinbachová.
Přednášku Tona Mullera doplní krajinářský architekt Štěpán Špoula, který je autorem významných realizací, jako je např. Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (2012) a Loeschnerovo náměstí v Kadani (2015). Má bohaté zkušenosti s řadou krajinářských a urbanistických projektů a studií. V letech 2013–2021 působil na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), kde se podílel na tvorbě koncepcí a studií veřejného prostoru a krajiny. Inicioval první soutěže krajinářské architektury v ČR uspořádané formou interaktivního soutěžního workshopu či dialogu. Dlouhodobě se věnuje tématům rozvoje příměstské krajiny a zelené infrastruktury a je spoluautorem knihy Města na ruby (2020), která se zaměřuje na problematiku vágního terénu měst.
V přednášce Napříč hranicemi krajinářský architekt Štěpán Špoula představí své zkušenosti s městskými projekty a strategií zaměřenou na roli řeky, které se v posledních letech věnuje stále větší pozornost. Ukáže, že pochopení řeky a jejího významu ve městě vyžaduje neustálé „pohybování se na hranicích“ — mezi obory, sektory, správními hranicemi, různými perspektivami, měřítky a způsoby uvažování. Hlavním vodítkem v tomto komplexním prostoru je samotná krajina, pozorné naslouchání přírodním procesům a zohlednění žité zkušenosti a paměti lidí spojených s konkrétními místy.
Dvojpřednáška s názvem Ozeleňování měst s amsterdamským krajinářským architektem Tonem Mullerem a tuzemským krajinářským architektem Štěpánem Špoulou se uskuteční ve čtvrtek 5. prosince 2024 od 19h30m ve Velkém sálu kina Světozor, Vodičkova 791, Praha 1. Přednáška zahraničního hosta bude probíhat v angličtině. Základní vstupné na akci je 170 Kč a za zvýhodněnou cenu pro studenty nebo seniory za 150 Kč. Vstupenky lze zakoupit v kině Světozor.
Spolek KRUH se věnuje osvětě v architektuře již od roku 2001. Hlavním cílem je snaha představit veřejnosti kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí. Kruh pořádá celoroční cykly přednášek se světovými i místními architekty, ale i celorepublikový festival Den architektury a filmový festival Film a architektura.
Akce jsou pořádány v centru metropole a jsou určeny pro profesionály i veřejnost se zájmem o architekturu a veřejný prostor.
WEB: kruh.info | FB: facebook.com/kruhspolek | IG: instagram.com/kruh_cz