Manipulace se zvukem; plochy, virtuozita, experiment
Zavedená jména v neotřelých spojeních, průkopnické spolupráce a společná zkoumání limitů zvuku. Festival Alternativa, svérázná přehlídka hutné hudby zaměřující se hlavně na experiment, okrajové žánry a improvizaci, se letos koná v termínech 15.–16. a 22.–23. listopadu 2024 a opět nabídne zvukové explorace v podání všestranně nadaných hudebníků a hudebnic.
První festivalový večer v pátek 15. listopadu v Atriu Žižkov se ponese v duchu zkoumání těch nejnižších zvukových hladin. Představí se několik projektů: Norsko-francouzské kvarteto Dans les arbres, které spojuje výrazné zástupce jazzové a improvizační scény; švédská hudebnice Linnéa Talp zkoumající liminální povahu varhanních ploch a tělesnost dronové hudby; a těleso Re-Patched vzniklé na půdorysu spolupráce visegrádských zemí, které představí hudební pásmo k poctě tvorby skladatele Bogusława Schaeffera.
Hlavní hvězda letošního ročníku, norská hudebnice a spisovatelka Jenny Hval, vystoupí v sobotu 16. listopadu v prostoru ARCHA+ se svým aktuálním projektem I want to be a machine. Interdisciplinární meta-performance připomíná esej o vystoupení a podílí se na něm uskupení dalších hudebníků a hudebnic. Večer proběhne ve spolupráci s kolektivem Heartnoize.
Následující víkend hostí už tradičně smíchovská MeetFactory. V pátek 22. listopadu vystoupí dlouho očekávaná Puce Mary (účast na loňském ročníku musela na poslední chvíli zrušit). Jedna z nejvlivnějších postav hlukové hudby spjatá s dánským labelem Posh Isolation se postupně posouvala od drastických zkoumání spodních vrstev lidské temnoty až k současné poloze, kterou charakterizují expresivní kompozice s filmovým rozměrem, vykračující s nereálnými chorály a smyčci vstříc post-internetové avantgardě. Večer doplní mimo jiné hudební setkání dvou výrazných experimentátorů, francouzského klavíristy a elektroakustika Mathieua Chamagne a vietnamského perkusionisty Lê Quan Ninha.
Finální festivalový večer v sobotu 23. listopadu přinese vystoupení projektu Far East Network. Vznik platformy hudebníků z dálného východu (Ryu Hankil z Jižní Koreje, Yan Jun z Číny a Yun Chee Wai ze Singapuru) inicioval japonský legendární experimentátor Otomo Yoshihide; jejich společný zvuk stojí zejména na Yoshihideho protahování kytarových akordů do ploch a hutných zvucích digitální i analogové elektroniky. Večer doplní libanonsko-švýcarské duo Praed (Raed Yassin a Paed Conca) obohacené o slovenskou, v Dánsku působící saxofonistku Michaelu Turcerovou. Setkání iniciované speciálně pro festival Alternativa propojí Turcerové minimalistickou improvizaci a zálibu v otevřených formách s pestrou fúzí arabské populární hudby, současné elektroniky a free jazzu, která charakterizuje tvorbu Praed.
Kromě uvedených se během hlavního festivalového víkendu představí Eryck Abecassis, francouzsko-alžírský umělec navazující na elektronickou avantgardu; geniální a všestranný saxofonista a experimentátor Georgy Bagdasarov; multimediální umělkyně z olomouckého kolektivu Hlubina Adéla Konečná, autorka synťákového projektu Orinoko; nebo slovenské power ambientové duo Tittingur se zbrusu novým live A/V setemBVRKA.
Program v MeetFactory bude probíhat i v malém sále. V pátek večer bude prostor patřit free session účastnictva kurzu Hledáme svůj zvuk pro nejmladší zvukové tvůrce, který Alternativa už druhým rokem pořádá ve spolupráci s Noise Kitchen a Synth Library. V sobotu zde pak Mathieu Chamagne představí svou novou zvukovou instalaci s názvem Volumes. Experimentuje v ní s různými modely zvukových objektů
a imerzivním zvukoprostorem díky speciálnímu zařízení, které sleduje pohyb hlavy
a reprodukuje zvuk ve trojrozměrném prostoru. Návštěvníci s VR sluchátky se volně pohybují ve virtuální realitě, která je čistě zvuková, a kolektivně zkoumají vytvářené prostranství. Jejich interakce s virtuálními objekty a mezi sebou přitom probíhá
v reálném místě.
Festival pořádá spolek Unijazz a koná se za podpory Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR, hlavního města Praha, Městská část Praha 5, the Swiss Arts Council Pro Helvetia a Nadace Český hudební fond.
Festival Alternativa
Hlavním cílem festivalu je od prvního ročníku v roce 1993 představovat návštěvníkům tvorbu vysoké umělecké kvality a přispívat k mapování současné alternativní hudební scény. Festival je každoroční ucelenou přehlídkou rozmanitých projektů různých generací umělců vycházejících
z různorodých kulturních kořenů. Žánrově je festival rozkročen od free jazzu, improvizace, přes experimentální metal, avantgardu a intimní folk až k noisu, dronu či krautrocku. Projekty přes veškerou rozdílnost spojuje touha po objevování, hledání nových cest a tvůrčích postupů. Na festivalu se během desetiletí představili dnes často již legendární umělci jako např. John Zorn, Lydia Lunch, Hector Zazou, Magma, Supersilent, Mats Gustafsson, Amenra, Pharmakon, Richard Dawson nebo Deathprod.
Festival je zároveň platformou pro vznik nových projektů. Na objednávku jeho dramaturgů se v Praze schází vybraní umělci, několik dní společně tvoří a výsledek představí festivalovému publiku. Festival tak přispívá k inspirativním setkáváním umělců na mezinárodní bázi i k podpoře domácí scény. Z této iniciativy často vznikají i dlouhodobější spolupráce. V posledních letech se festival zaměřuje i na nejmladší generaci a věnuje se osvětě a edukaci v oblasti alternativní hudby. Stálí dramaturgové festivalu každoročně spolupracují na přípravě programu s místními promotérskými kolektivy a vytváří tak další příležitost k propojení různých lokálních scén i publik.
Festival se snaží posouvat vnímání hudby a umění vůbec a cílí na vytváření komplexního smyslového prožitku. Několikátým rokem proto rozvíjí koncepční pojetí koncertů, kdy dominantní hudební složku podporuje a doplňuje výtvarné zpracování prostoru (umělecké instalace, světelný design nebo speciální projekce). Festival každý rok doplňují workshopy a výstava fotografií z proběhlých ročníků.
Letošní ročník se odehrává během dvou víkendů: 15.–16.11. a 22.–23.11. V rámci těchto čtyř večerů se v prostorách ARCHA+, Atrium Žižkov a MeetFactory představí norská interdisciplinární umělkyně Jenny Hval, japonský improvizátor Otomo Yoshihide s kolegy z Far East Network, dánská hudebnice Puce Mary, speciální mezinárodní ansámbl Re-patched, který představí tvorbu skladatele Bogusława Schaeffera, česká multimediální umělkyně Adéla Konečná či přímo pro festival vytvořené vystoupení dua PRAED se slovenské saxofonistky Michaely Turcerové.
Více info zde.