Výstavy reflektují přístupy k umění i společnosti.
Vysočanská Pragovka Gallery zahajuje podzimní sezónu novým blokem výstav. Skupinová výstava Embracing Flux klade důraz na udržitelnost v umění,zatímco Possessive Excessive v podání Ľubici Mildeové a Michala Goláka odráží hravou formou aktuální stav společnosti. Umělecké duo Vojtěch Novák a Elena Pecenová ve své výstavě Chasing the Hourglass zkoumá soudobého ornamentálního hermita a rezidentka Pragovky Terezie Kusbach Kolářová představí svůj projekt Kolbenspace, který zachycuje dynamiku industriální architektury. Vernisáže všech výstav proběhnou ve čtvrtek 19. září od 18 hodin.
„Podzimní výstavní blok zakončí letošní program Pragovka Gallery s tématem Růst a půst. Připravujeme také bohatý doprovodný program a prezentace výstupů z mezinárodního rezidenčního programu galerie. Návštěvníci se také budou moci zúčastnit otevřených studií uměleckých rezidentů a nahlédnout do procesu tvorby umělců,“ říká Filip Zimovjan, ředitel Pragovka Gallery.
Embracing Flux zkoumá růst a nerůst očima současného umění. Dialog umělců je inspirovaný konkrétním dílem legendární polské umělkyně Marie Pinińské-Bereś (1931–1999), která ve své tvorbě zkoumala témata ženskosti, domácnosti a identity prostřednictvím textilu a dalších materiálů. Vystavující umělci a umělkyně, mezi které patří například Dominika Dobiášová, Justyna Kabała nebo Tokyo Drift, ve výstavěEmbracing Flux zpochybňují konvenční přístupy k práci a zdůrazňují vyvážený a udržitelný přístup k umění a životu obecně. Kurátorem je Miloslav Vorlíček.
Possessive Excessive se zabývá nejen nadbytkem zdánlivě levných věcí a zážitků, který symbolizuje konzumní společnost, ale je především hravou reakcí na těžce odbouratelné materiály a neurotické pocity spojené s expanzivní činností člověka. Ľubica Mildeová přetváří galerii v simulakrum obchodu s oblečením, zatímco Michal Golák pracuje s drtí z plastových zbytků z továren představující smutnou podobu současného průmyslu i základní stavební jednotku jeho verze postindustriální krajiny. Kurátorkou je Miroslava Urbanová.
Výstava Chasing the Hourglass uměleckého dua Vojtěcha Nováka a Eleny Pecenové nabízí návštěvníkům možnost setkat se s postavou soudobého ornamentálního hermita symbolizující plynutí času a uvědomování si vlastní smrtelnosti. Co dělá hermit dnes? Kurátorem je Vojtěch Märc.
Projekt Kolbenspace Terezie Kusbach Kolářové zachycuje kontrasty mezi klidným interiérem historické budovy Pragovky a okolní měnící se a zarůstající zástavbou. Její práce nejsou jen prostým kopírováním stávajících stavů, či snad proměny a zániku historické architektury. Ale poukazují i na to, že v dnešním globalizovaném světě se společenský vývoj stává stále více proměnlivým a komplexním procesem. Kurátorkou je Julie Motyčka.
V rámci vernisážového večera 19. září budou návštěvníci moci vidět také výstup z rezidence běloruského umělce žijícího v Praze Yuryho Beryozkina nazvaný God’s Kitchen.
Výstavy budou otevřeny do 15. prosince 2024, vždy od úterý do pátku mezi 13:00 a 19:00 a o víkendech od 12:00 do 18:00. Doplní je čtyři nedělní edukační programy pro rodiny s dětmi 29. 9., 20. 10., 17. 11. a 15. 12. Ke každé výstavě bude také připraven doprovodný program ve formě komentované prohlídky, uměleckých performance či workshopů 3. 10., 24. 10., 7. 11. a 21. 11. Aktuální informace najdete na webových stránkách galerie a sociálních sítích.
O Pragovka Gallery:
Umělecká komunita v Pragovce začala vznikat na přelomu roku 2010 a 2011. Do tehdy opuštěného průmyslového areálu se začali stěhovat první umělci se svými ateliéry. Brzy v areálu zcela organicky vznikla živá umělecká komunita a s ní i první akce a výstavy.
V současnosti je hlavním hybatelem uměleckého dění v Pragovce Pragovka Gallery, kterou provozuje spolek Pragovka for Art. Kromě mezinárodního výstavního programu organizuje rezidenční program pro české i zahraniční umělce a edukační program pro školy i veřejnost, podporuje uměleckou komunitu v Pragovce a stojí za úspěšnými akcemi jako ArtFér či letní kino.
Projekt je realizován s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, hl. města Prahy, Státního fondu kultury ČR, městské části Praha 9 a GESTORu.
Mezinárodní rezidenční program je realizován také s finanční podporou Evropské Unie.
Více info ZDE.