Jaké to je být nezávislý? Jaké to je provozovat kavárnu v místě, kde žije trvale 14 obyvatel? A jaké to je tvořit přístav nezávislé kultury jen s pomocí přátel a sousedů?
Nová Perla je revolucí příkladu. Uskutečnění vize vyrostlé ze snů, darů a úsilí posledních desetiletí, tisíců hodin dobrovolné práce přátel i sympatizantů i za cenu fatálních problémů. A tím se zavázala k tomu se nikdy nevzdat. Spolek Perla, z.s. právě spouští dárcovskou kampaň přes platformu Darujme, aby předčasně splatil poslední půjčku jednoho ze společníků a Nová Perla mohla zůstat nezávislým přístavem.
Gesto pomoci nabídl i vedoucí výtvarného ústavu ČVUT, Ivan Vosecký, který poskytl galerii Nová Perla své abstraktní obrazy, které běžně nebývají k prodeji. Výstava Ivan Vosecký: Return of the Art Dead, návrat umění, které nechce zemřít, je k vidění v galerii Nová Perla od 22.6.2024 do 21.9.2024. Polovina z prodeje jde na podporu činnosti spolku.
Ivan Vosecký je známý svými abstraktními obrazy a aktivistickými textovými instalacemi na veřejnosti. Jeho malby byly vždy vysoce ceněny, a jeho instalace často demolovány nebo zakazovány. Jako tomu bylo například po instalaci nápisu IzraHell na Letné, který instaloval po bombardování v pásmu Gazy v roce 2009 nebo zprávě Kill Them All, kterou zanechal na kancelářské budově americké společnosti v Berlíně po útoku Spojených států na Irák.
„Na Ivanovi V. se mi vždycky líbila upřímnost popisů jeho tvůrčí snahy. Vždycky jsem rád podporovat něco na první pohled nemožného i bezelstně naivního. Přiznávám, že nás spojuje i to, že oba pracujeme jako kdybychom likvidovali katastrofu, kterou jsme sami rozpoutali”, doplňuje zakladatel projektu Nová Perla, Ivan Mečl.
Ivan Mečl založil nakladatelství Divus v roce 1991. Po deseti letech existence, vydávání knih a časopisu Umělec, který se distribuoval i v zahraničí (Německo, Velká Británie, Amerika a jedno číslo vyšlo i v Číně) se vydavatelství ocitlo před otázkou, zda v činnosti pokračovat nebo ji ukončit. Kvůli uzavření Kulturního centru Vltavská, (Orco, bývalé elektrické podniky) řešilo i otázku nového sídla. Nové zázemí našlo v areálu bývalé papírny ve Vraném nad Labem. Po několika letech špinavých prací, které vedly k proměně industriálního prostoru do národní galerie a kavárny Perla, se nakladatelství ocitlo znovu v bodě, kdy se muselo rozhodnout, zda svou činnost ukončit nebo najít nové a tentokrát i vlastní místo, které by mohlo být opravdovým sídlem, přístem nezávislé kultury. Přátelé nakladatelství Divus, spolku Perla a Ivana Mečla se nevzdali a zakoupili opuštěný areál, bývalou továrnu Roberta Solomona na bavlněné nitě a prodejnu se smíšeným zbožím, v Kyjově u Krásné Lípy v Českém Švýcarsku. Zde, v místě, kde trvale žije 14 obyvatel se jim podařilo vytvořit zázemí pro galerii, tiskárnu, residenční byty, knihovnu a kavárnu a to vše bez podpory grantů.
Možnosti dobročinnosti v Nové Perle:
Více na / More at www.novaperla.cz