Divadlo Minor spustilo 22. března 2021 online platformu Televize Minor, která nabízí rodičům a dětem filmotéku s unikátním výběrem krátkých animovaných filmů studentů uměleckých škol i nezávislých českých a zahraničních produkcí.
Divadlo Minor se s úspěchem dlouhodobě věnuje umělecké tvorbě a dalším aktivitám pro rodinné publikum. Vedle své hlavní činnosti vytvořilo online platformu Televizi Minor – filmotéku s exkluzivním výběrem krátkých animovaných filmů jako alternativu k mainstreamové tvorbě volně dostupné na internetu. Minor tak chce poskytnout kvalitní zábavu pro celou rodinu v bezpečném prostředí bez reklam či nevhodného obsahu. Svým proaktivním přístupem míří na rodiče, kteří se zajímají o kulturu a chtějí, aby se v tomto odvětví jejich děti vzdělávaly již odmalička.
Filmová kolekce vznikla ve spolupráci s uměleckými školami, především s FAMU a UMPRUM (dále např. SUŠ Ostrava, ZČU Plzeň a UTB Zlín). Ke zhlédnutí zde najdete studentské filmy dnes již renomovaných autorů, např. Oscarem oceněný snímek Dcera (2019), V popelnici nebo Oáza Darii Kashcheevy, letos velmi diskutovaný film Deniska umřela (2023) Philippa Kastnera, Hrouda (2010), Nunovó Tango (2010) a Na větvi (2009) Jaromíra Plachého, autora oceňovaných počítačových her Amanita design, či filmy Kateřiny Karhánkové Nový druh (2013) a Plody mraků (2017), které získaly řadu domácích i mezinárodních ocenění. Dále filmy Petra Mischingera Proč nám pijí krev (2016) a Děti ze Všehovíc (2020), Leoš Janáček ve třech minutách Venduly Chalánkové a řada dalších.
Filmy jsou rozdělené do několika kategorií podle věku i témat: Mini (4–8 let), Školák (8–12 let), Otrlí (12–105 let), Pro pamětníky a Cizojazyčné (filmy v původním znění, či s titulky v jiném, než českém jazyce). Divadlo Minor i na této platformě uplatňuje svůj dramaturgický přístup, tj. nabízí širokou škálu témat, žánrů, výtvarných stylů od příběhů přes drobné anekdoty po abstraktní umělecké filmy. Například kategorie “Pro pamětníky” chce diváka seznámit s vývojem animovaného filmu (od roku 1947 do 80. let minulého století) a propojit okrajové věkové skupiny – ukázat dětem, na co se dívali jejich rodiče a prarodiče. Ke zhlédnutí tak je například dnes již legendární Pane, pojďte si hrát; Mach a Šebestová, Kocour Mikeš nebo výpravný seriál Hynka Bočana ze 60. let (mj. navazující na minorské představení) Záhada hlavolamu. Filmy se liší i délkou, ta se pohybuje od 1 do 20 minut, průměrná délka jednoho filmu je okolo 5 minut.
V tuto chvíli filmotéka obsahuje přes 450 krátkých filmů a každý měsíc je doplňována přibližně o 10 novinek. Televize Minor funguje formou VOD na základě jednorázového poplatku 100 Kč, svým neziskovým charakterem se však považuje za službu veřejnosti.
Na Radiu 1 si budeme povídat se Zdeňkem Pecháčkem, ředitel divadla Minor.