Článek Rozhovor

5. ROČNÍK FESTIVALU IZRAELSKÉHO FILMU KOLNOA

30. 9. – 3. 10. 2021, Praha – Kino Pilotů, Městská knihovna v Praze

Skupinka seniorů, která se rozhodne sestrojit přístroj umožňující eutanázii ve snaze pomoci nevyléčitelně nemocnému příteli, celkem obyčejný mladík, jehož čin zastavil mírový proces na Blízkém východě, nejdéle úřadující izraelský premiér a jeho kontroverzní cesta k moci, duchové bloudící obrazně i doslova ulicemi varšavské čtvrti postavené na troskách někdejšího ghetta, tranzitní tábory jako bolestná kapitola izraelské minulosti, o níž se mnozí stále zdráhají hovořit.

5. ročník Festivalu izraelského filmu KOLNOA přinese celkem patnáct pozoruhodných filmů, převážně v české premiéře. Diváci se mohou těšit na výběr nejlepších současných hraných i dokumentárních snímků od předních izraelských tvůrců. Projekce i doprovodné akce bude tentokrát kromě domovského Kina Pilotů hostit také Městská knihovna v Praze.

Festival zahájí film Večírek na rozloučenou – tragikomický snímek o obyvatelích jednoho jeruzalémského domova seniorů, kteří tajně sestrojí přístroj umožňující sebevraždu, aby pomohli svému nevyléčitelně nemocnému kamarádovi. Zvěsti o přístroji se však začnou šířit a skupinka přátel se dostává do celé řady komických i dojemných situací a musí řešit množství dilemat. Festival výběrem tohoto filmu chce upozornit na závažné téma samoty seniorů, které minulý rok COVID-19 fakticky na několik měsíců izoloval od okolního světa. Zahájení festivalu a úvodní projekce se bude konat ve čtvrtek 30. 9. 2021 v 18:00 ve velkém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí a vstup na ni je zdarma. Ostatní projekce již proběhnou v Kině Pilotů.

Sekci hraných filmů spojuje téma hledání identity. Ať už jde o manžele ze snímku Hlasy v pozadí zachycujícího hořko-sladký příběh stárnoucích dabérů, kteří se v 90. letech rozhodnou imigrovat ze Sovětského svazu do Izraele a bez znalosti jazyka hledají uplatnění v oboru i cestu k sobě.

I hrdinové nového filmu Konec lásky režisérky Keren Ben Rafael (jejíž snímek Panny uvedl festival KOLNOA v roce 2018) se zabývají hledáním svého místa v novém prostředí i v komplikovaném vztahu. Snímekmapuje podoby lásky v digitální éře a veškeré dialogy partnerů vedených na dálku mezi Izraelem a Francií se odehrávají pouze prostřednictvím Skypu.

Poutavé drama Anatomie atentátu zachycuje život nadějného studenta práv Jigala Amira a jeho znepokojivou proměnu v ultranacionalistu, který uskuteční atentát na izraelského premiéra Jicchaka Rabina. Autorem scénáře je známý izraelský spisovatel Ron Lešem (v českém překladu vyšel v roce 2017 jeho vynikající román Jestli je ráj).

Hledání místa v komplikované izraelské realitě líčí dramatický snímek z prostředí izraelských Arabů Mrtví z Jaffy. Drama Vice Versa pak ukazuje zprvu nevinný vztah studenta ješivy a osmnáctileté pacientky bojující s rakovinou a jeho přerod v intimní a vášnivý milostný příběh překračující náboženská i společenská pravidla.

Téma identity asi nejsilněji rezonuje v autobiografickém snímku Moje Austrálie odehrávajícím se v poválečném Polsku. Dva polští chlapci se o svém židovském původu dozvídají teprve ve chvíli, kdy jejich matka zjistí, že se přidali k neonacistickému gangu.

Problémem polského vyrovnávání se s holocaustem a rolí Polska v něm se zabývá i první film z dokumentární sekce – Muranów. Režisér snímku pátrá po tom, jak se žije obyvatelům poklidné čtvrti stojící na troskách někdejšího varšavského ghetta, co o neblahé historii tohoto místa vědí a chtějí vědět a jak se vyrovnávají s duchy, kteří je navštěvují v bytech, a s nálezy kostí ve sklepích svých domovů.

Jinou temnou kapitolu, týkající se tentokrát dějin Státu Izrael, poodhaluje dokument Maabarot ukazující stinné stránky masové imigrace v prvních letech mladého státu a krušný život plný diskriminace v přistěhovaleckých tranzitních táborech (takzvaných maabarot).

Dokument Ženy z kadeřnictví pak nabízí pohled na současnou izraelskou společnost a její proměny očima židovských, muslimských i křesťanských zákaznic jednoho obyčejného kadeřnictví v Haifě.

Druhá část letošního výběru dokumentárních filmů se již tradičně zaměřuje na významné osobnosti izraelské kulturní i politické scény. Vedle neotřele pojatého portrétu světoznámého spisovatele Ephraima Kishona a dokumentu o filosofce Hannah Arendtové, jejíž myšlenky v dnešní době až neskutečně silně rezonují, přináší festival tři kritické snímky věnované výrazným izraelským politikům. Diváci letošního ročníku tak mají možnost dozvědět se více o životě legendární ministerské předsedkyně Goldy Meirové a také sledovat kariéru kontroverzních politiků Benjamina Netanjahua či Avigdora Liebermana.

Všechny filmy uvádíme v původním znění s českými a anglickými titulky.

Doprovodný program tvoří mimo jiné již tradiční ukázkové lekce hebrejštiny nebo přednáška Záhadné pouto věnovaná česko-židovským vztahům, která bude uzavírat stejnojmennou výstavu, kterou je možno zhlédnout v Městské knihovně v Praze od 27. 9. do 1. 10. 2021.

Kompletní program najdete na www.kolnoa.cz, aktuální informace na www.facebook.com/kolnoacz

Rozhovor

24.9.2021 14:00

O festivalu si budeme povídat v pátek 24.9. ve 14 hodin, jako host přijde osobně Roman Lesný, pořadatel festivalu KOLNOA.

reklama
reklama
reklama