Článek Rozhovor

3KINOFEST POOSMÉ V PRAZE

Již poosmé se bude v Praze konat Mezinárodní filmový festival 3KinoFest, zaměřený na středoevropskou kinematografii. Od 3. do 12. listopadu 2021 budou v sálech Městské knihovny v Praze a Kina Atlas uvedeny v soutěžní sekci filmové novinky ze čtyř středoevropských zemí, z Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky.

Soutěžní sekce 8. ročníku 3KinoFest

Letošní 8. ročník bude potřetí ve své historii soutěžním festivalem. Mezinárodní odborná porota letos opět udělí ceny ve třech kategoriích.

Porota

Sonia Bohosiewicz – herečka (PL)

Vica Kerekes – herečka (SK)

Beata Parkanová  scénáristka, režisérka (CZ)

Peter Dubecký – generální ředitel Slovenského filmového ústavu (SK)

Tomasz Kolankiewicz – umělecký ředitel Gdynia Film Festival (PL)

Ocenění

Best Film Award – cena za nejlepší celovečerní hraný film

Best Debut – cena za nejlepší celovečerní hraný debut

Special Award – zvláštní cena poroty

Českými a slovenskými zástupci v soutěži jsou filmy Okupace – Michala Nohejla, Prvok, Šampon, Tečka a Karel – Patrika Hartla, Marťanské lodě – Jana Foukala, Zátopek – Davida Ondříčka, Zpráva – Petera Bebjaka, Muž se zaječíma ušima – Martina Šulíka a film Atlas ptáků Olma Omerzu.

Maďarskou kinematografii zastupují snímky Prasklina – Balázse Krasznahorkaie,  Spirál – Cecilie Felméri, Jiná smečka – Hajni Kis, Éden – Ágnes Kocsis a Jsi tak perfektní! – Így vagy tökéletes Pétera Varsicse.

Za Polsko soutěží filmy Každý má svoje létoTomasze Jurkiewicze, 25 let neviny – Jana Holoubka, Mistr – Macieje Barczewského, Jednoduché věci – Grzegorze Zariczného, Černá ovce  – Aleksandra Pietrzaka, Bůh internetu – Joanny Satanowské, Nezanechat stopyJana P. Matuszyńského, Sněžit už nikdy nebude – Małgorzaty Szumowské, Magnezja – Macieje Bochniaka a Bílý potok Michała Grzybowského. Komletní program na: www.3kino.cz

Do letošního programu jsou díky spolupráci se Solanin Film Festiwal uvedeny snímky v rámci cyklu “Generace Kolumbů” v zemích Visegrádu mýtus vlastence a hrdiny, který byl realizován mj. díky podpoře Institutu Adama Mickiewicze.

Kromě soutěžních filmů festival divákům nabídne sekci Vizionáři střední Evropy, ve které se věnuje představení významných osobností. V rámci této sekce se diváci mohou těšit na dosud největší retrospektivu zfilmovaných děl polského spisovatele Stanisława Lema. Z New Yorku přiletí na festival Shalom Tomáš Neuman, výtvarník zastoupený v prestižních galeriích po celém světě, jehož životním tématem je ekologický pop-art. Setkání s autorem obvzláštní projekce krátkého dokumentu o jeho tvorbě.

Mezi vizionáře také patřil George Stephenson, kterého zmiňuje krátkometrážní film Parní nostalgie, který nabízí umělecky natočený příběh parních lokomotiv.

V rámci doprovodného programu proběhne výstava autorských plakátů studentů Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP) na téma nový vizuál festivalu 3KinoFest očima studentů grafického designu, výstava soutěžních komiksů na motivy Stanisława Lema Budoucnost v bublinách a výstava plakátů ke 30. výročí vzniku Visegrádské skupiny.

Podrobný program a akreditace naleznete na www.3kino.cz

O festivalu 3KinoFest

Mezinárodní filmový festival 3KinoFest byl založen v roce 2013 v Praze. V následujícím roce pak proběhl první ročník, který představil 28 filmů ze čtyř středoevropských zemí – z Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky. Festival od samého začátku klade důraz na setkávání a propojování středoevropské kultury, především prostřednictvím filmů. Festival patří mezi největší kulturní akce v Praze věnované kultuře zemí visegrádské čtyřky.

Každý rok na podzim do Prahy zavítá řada významných zahraničních umělců. Kromě filmových projekcí je v rámci festivalu připraven doprovodný program zahrnující odborné přednášky, divadelní představení, workshopy a koncerty. Za více než šest let své existence přivezl festival 3KinoFest do České republiky více než 260 filmů a hostil více než 100 významných osobností středoevropské kinematografie.

Již od prvního ročníku je stálým partnerem festivalu Polský institut v Praze. V následujících letech byl 3KinoFest podporován také polským Institutem Adama Mickiewicze v rámci programu Nezávislá a Polským filmovým institutem PISF.

www.3kino.cz

Rozhovor

25.10.2021 14:00

V pondělí 25.října si ve 14 hodin budeme povídat o 3KinoFestu. Našimi hosty budou Vavřinec Menšl, ředitel festivalu 3KINOFestu, a režisérka Beata Parkanová, která je členkou poroty. 

reklama
reklama
reklama