Článek

KERENDUN A NITAI HERSHKOVITS V CHODOVSKÉ TVRZI

KerenDun a Nitai Hershkovits se představí v intimní komunikaci a „bez masek“

Dvojice izraelských hudebníků se rozhodla vyklouznout z klišé, jaké pro mnohé představuje zpěv za doprovodu piana. Rozšíření písňové formy ve svobodomyslnou, přesto celistvou a sdílnou hudební fantasii představí Nitai Hershkovits a KerenDun 21. dubna i v sále Chodovské tvrze.

Vytvořit rovnoprávné spojení klavíru a zpěvu, překračovat hranice a zvyklosti klasiky i jazzu ve prospěch do škatulek nezařaditelné krásy svobodného hudebního vyjádření, představovalo pro dva výjimečné hudebníky výzvu. „Vstoupili jsme do projektu naprosto otevření. Neměli jsme žádnou dopředu danou představu, co od našeho setkání očekávat. Nechtěli jsme používat žádné masky, ale dosáhnout něčeho prvotního a přirozeného,“ vysvětluje KerenDun.

„Skočili jsme do dvojdenního nahrávání rovnýma nohama, abychom napsali, zaimprovizovali a zachytili unikátní zvukovou krajinu, po které jsem už dobu pátral. Kareniny pěvecké dovednosti, kdy vokál může znít jako flétna nebo smyčcový nástroj, a hlavně její spiritualita, vnesly do hudby pestrou škálu pocitů. Což je vše, co si jen muzikant může přát,“ potvrzuje Nitai Hershkovits. A Keren dodává: „Rozhodli jsme se nepřidávat žádné další nástroje, abychom zachovali největší možnou intimitu naší komunikace.“

Výsledkem studiové spolupráce se stalo loňské EP Let The Mountain In, které dobře poslouží jako pozvánka na vystoupení. Zároveň však na ploše koncertu zbyde dostatek prostoru pro další objevy. „Teprve nadcházející turné roku 2022 se stane naší první ryzí společnou zkušeností, kterou chceme věnovat odhalování a rozluštění mystérií formátu dua, se všemi jeho omezeními a možnostmi,“ lákají protagonisté posluchače ke sdílení hledačského dobrodružství.

Izraelský, v New Yorku sídlící pianista, skladatel a příležitostně zpěvák Nitai Hershkovits (*1988) se ve formativních letech soustředil na klasickou interpretaci a skladbu. Celosvětově se však proslavil jako pianista Avishaie Cohena, se kterým objel planetu a vydal ceněná alba Duende (2012), Almah (2013) a From Darkness (2015). Neztratil se ovšem ani po rozhodnutí odejít na sólovou dráhu. Ceněná jsou obě jeho profilová alba I Asked You A Question (2016, nahrané s pomocí elektronického guru Rejoicera) a New Place Always (2018, sólové piano).

Zpěvačka, skladatelka, textařka a v jiných projektech též hráčka na perkuse a saxofonistka KerenDun (vlastním jménem Keren Dunietz, *1986) získala formální vzdělání na Thelma Yellin High School For The Arts a sbírala zkušenosti na telavivské scéně. Vedle klasické hudby a jazzu studovala hudbu indickou, zpívala soul, salsu, progresivní rock, hip hop i různou avantgardu. V portfoliu má Keren členství v Buttering Triu, se kterým natočila tři dlouhohrající alba, sólové EP Shakin‘ The Tips (2013), společnou desku What It Is (2015) s elektronickým experimentátorem a saxofonistou Yudkem či latin-jazzem inspirovaný singl Afternoon (2020).

https://kerendun.bandcamp.com/album/let-the-mountain-in

https://www.youtube.com/watch?v=CBtvvxQjM1o

https://www.youtube.com/watch?v=foYbS5EBjTw

21.04.2022 19:30  |  Chodovská tvrz, Ledvinova 9, Praha 11

KERENDUN & NITAI HERSHKOVITS (Izrael)

KerenDun – zpěv,  Nitai Hershkovits – piano

https://www.pjmusic-eshop.cz/jmw-2022/kerendun-nitai-hershkovits/

reklama
reklama
reklama