Článek Rozhovor

30. ROČNÍK FESTIVALU …PŘÍŠTÍ VLNA/NEXT WAVE…

Festival …příští vlna/next wave… s podtitulem Setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy se koná potřicáté a nese motto: …tři tečky před námi, tři tečky po nás… Jubilejní ročník se uskuteční 20.–28. září v Praze a 5.–8. října 2023 v Brně.

„Letošní ročník jsem koncipovala jako setkání minulosti se současností a náznaky budoucnosti. Jednak jsme vydali k výročí knihu Tváře alternativy, která přináší studii pojednávající o alternativě ve světě i u nás, 11 rozhovorů s progresivními umělci a 77 portrétů osobností, které jsou spjaty s festivalem, tedy na něm pravidelně vystupují, nebo dostaly jednu z festivalových Poct. Program pražské i brněnské části festivalu pak přináší dost návratů – Alex Švamberk pouze pro náš festival oživí svou performanci z devadesátých let minulého století Paperman, herečka a zpěvačka Hana Frejková monodrama Dement Lemach, který na Nextce zahrála v roce 2015. Petr Váša se vrátí se svým mnohaletým projektem Fyzické básnictví. Představíme ale také festivalové nováčky, jako jsou mladí loutkáři Musaši Entertainment Company či básník Jan Senft, který se v závěru pražské části festivalu stane poetickým průvodcem po Stříbrnoskalicku, varhanním koncertem v kostele svatého Jakuba Většího v Rovné na něj naváže (nejen) festivalová legenda Vladimír Franz,“ prozradila o letošním ročníku kurátorka Lenka Dombrovská.

Na festival se navrátí také performeři a performerky Petr Nikl, Káča Olivová, ka3ka3, Jana Orlová, divadelní skupiny Pomezí a Společnost doktora Krásy či fotograf Bohdan Holomíček a písničkář Inženýr Vladimír. Angažované divadlo zastupuje trojice inscenací Tanec dervišů z Divadla na cucky, Přicházejí. Co chtějí? Co chceme? uskupení Teď, nádech a leť, Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče souboru Pulsar. Věnují se palčivým otázkám spravedlnosti, svobody, systému a hranic, a to v Čechách, na Ukrajině a v Bělorusku.

Speciálně pro festival vznikají dva projekty. Dokumentární site-specific projekt Krutého Krtka s názvem Paláce pro lidi. Bude uveden ve starých vozech metra po uzavření stanic. Diváci nastoupí do tajemného vozu do minulosti na stanici Florenc těsně po půlnoci. Autor a režisér Karel Kratochvíl o projektu řekl: „Bude to jízda. Přineseme na světlo příběhy, které měly zůstat ve tmě a před kterými zavíráme oči.“  A performer a básník Ondřej Macl na piazzettě Národního divadla uvede performanci Blbá hra, která má být poctou vývoji divadla, a především Ivanu Vyskočilovi, jenž se stal roku 2003 prvním Živoucím pokladem festivalu.

Jako každý rok vrcholem festivalu bude slavnostní večer udílení Poct festivalu. Letošní, dvacáté, s názvem Labyrint pocitů z Poct připravil choreograf, režisér, muzikant a light-designer Jan Komárek. V jeho zvukomalebné instalaci se bude prolínat hudba a obrazy, objevovat a zase ztrácet se budou hudebníci (např. Jiří Rotbauer, Miroslav Motlík, Ivan Macúch, Vratislav Brabenec, Pepíček Čečil, Rainer Wiens) a poctění umělci v šesti kategoriích (Talent roku, Osobnost roku, Publikace roku, Produkční počin roku, Projekt roku a Živoucí poklad).

Návrat také hlásá letošní festivalový vizuál grafika Filipa Blažka a jeho studia Designiq. Hlavním motivem je výrazná typografie vytvořená z neobvyklého konstruovaného, přesto však čitelného, písma Megazoid. A jako odkaz na vizuál 20. ročníku se v písmu objevuje detail slavného dřevořezu Velká vlna u pobřeží Kanagawy. Dva zdánlivě neslučitelné prvky v nečekané harmonii,“ dodává Filip Blažek.

Více informací zde: www.nextwave.cz

Program Praha

Středa 20. 9., Za Poříčskou bránou 7

19.00 Pomezí – L. Brychta, M. Čížková, B. Smolíková: Climax

Čtvrtek 21. 9., Divadlo X10

18.00 Teď nádech a leť: Přicházejí. Co chtějí? Co chceme?

20.00 Pulsar: Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče

Pátek 22. 9., divadlo Komedie

17.00-19.30 ka3ka3: Čas na úklid

18.00 Petr Váša: Fyzické básnictví – Od dávných začátků po žhavou současnost

19.00 Křest knihy Tváře alternativy

19.30 Jan Komárek: Labyrint pocitů z Poct – Dvacáté udílení Poct festivalu

Sobota 23. 9., divadlo Komedie

17.00-19.30 ka3ka3: Čas na úklid

17.30 Petr Nikl: Velký úklid

18.30 Káča Olivová: Body Euphoria

19.30 Divadlo na cucky – Barbara Herz: Tanec dervišů

21.00 Ava´n´garde a Alex Švamberk: (News)Paperaman 2nd edition

Neděle 24. 9., Kavárna Řehoř Samsa

19.00 Jakob Gordin: Dement Lemach

20.30 Bohdan Holomíček: Promítání divadelních i jiných fotografií

Pondělí 25. 9., piazzetta Národního divadla

16.00-18.00 Musaši Entertainment Company: Funus a Závodník v kožichu

18.00 Ondřej Macl a kol.: Blbá hra       

Úterý 26. 9., Studio Paměť

19.00 Společnost doktora Krásy – Karol Wojtyla: Bratr našeho Boha

20.30 Koncert Inženýr Vladimír

Středa 27. 9., Sraz na stanici metra Florenc

23.59 Krutý krtek: Paláce pro lidi

Čtvrtek 28. 9., Odjezd z autobusové zastávky Praha-Háje

13.30 Jan Senft a Vladimír Franz: Úmrlčí cesty Stříbrnoskalicka

Program Brno

Čtvrtek 5. 10., Industra

20.00 Divadlo na cucky – Barbara Herz: Tanec dervišů

Pátek 6. 10., pasáž Alfa

16.00-18.00 Musaši Entertainment Company: Funus a Závodník v kožichu

18.00-21.00 Jana Orlová: Psát, pít

Sobota 7. 10., HaDivadlo

18.00 Petr Váša: Fyzické básnictví – Od dávných začátků po žhavou současnost

20.00 Divadlo Pôtoň (SK): Terra Apathy

Neděle 8. 10., HaDivadlo

18.00 Teď nádech a leť: Přicházejí. Co chtějí? Co chceme?

20.00 Pulsar: Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče

Rozhovor

18.9.2023 14:00

O festivalu Next Wave si na Radiu 1 budeme povídat s jeho ředitelkou Lenkou Dombrovskou.

reklama
reklama
reklama